Yapıların çevresel etkilerinin değerlendirilmesinde malzeme seçiminin etkisi
The effect of material selection on the evaluation of the environmental effects of buildings
- Tez No: 827565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapıların beşikten mezara süreçte doğal çevre ve kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik olarak izlenecek önemli adımlardan biri, çevresel etkileri daha az olan malzeme seçimidir. Bu bağlamda, yapı yaşam döngüsü boyunca belirlenen amaç ve kapsam doğrultusunda tasarım aşamasında çevresel etki performansına göre malzeme seçimi önem kazanmaktadır. Yapı yaşam döngüsü yapılar için ham madde temininden başlayarak yapının geri dönüşümü ile son bulan birbiriyle ilişkili olan aşamaları içeren bir süreçtir. Yapı malzemelerinin çevre ve doğal kaynaklar üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin, tasarım aşamasında bilinmesi çevresel etkileri daha az olan malzemelerin seçimi bağlamında önemli olmaktadır. Günümüzde malzeme seçiminde maliyet ön planda iken, çevresel etkiler arka plana atılmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada yapı malzemelerinin çevresel etkilerinin önemini vurgulamak için yaşam döngüsü değerlendirmesi ve yaşam döngüsü maliyet analizi birlikte değerlendirilmektedir. Tezin amacı, farklı çatı malzemelerinin kombinasyonlarıyla oluşturulmuş proje senaryolarının üretim ve yapım aşamalarındaki muhtemel çevresel etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Tezin diğer bir amacı, mimarların tasarımlarını oluştururken yapı malzemelerinin çevresel etkilerini de göz önünde bulundurmalarının önemini vurgulamaktır. Bu kapsamda, bir eğitim yapısında çatı tadilatına yönelik kullanılabilecek alternatif yapı malzemeleri belirlenmiş ve belirlenen yapı malzemeleri ile alternatif senaryolar oluşturulmuştur. Senaryoların değerlendirilmesiyle, senaryoların üretim ve yapım aşaması süreçlerinde çevresel etki performansları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The buildings have negative effects on the natural environment and users in the process from the cradle to the grave. One of the important steps to be followed in order to eliminate these effects is the selection of materials with less environmental impact. In this context, the selection of materials according to the environmental impact performance gains importance in the design phase in line with the purpose and scope determined throughout the life cycle of the building. The building life cycle is a process that includes interrelated stages, starting with the supply of raw materials for buildings and ending with the recycling of the building. Building materials have negative effects on the environment and natural resources. Knowing these effects at the design stage is important in the context of choosing materials with less environmental impact. Nowadays, while cost is at the forefront in material selection, environmental effects are put into the background. In this context, life cycle assessment and life cycle cost analysis are evaluated together to emphasize the importance of environmental impacts of building materials. The aim of the thesis is to comparatively evaluate the possible environmental impacts of the project scenarios created with combinations of different roofing materials during the production and construction phases. Another aim of the thesis is to emphasize the importance of considering the environmental effects of building materials while creating their designs. In this context, alternative building materials that can be used for roof renovation in an educational building were determined and alternative scenarios were created with the determined building materials. By evaluating the scenarios, the environmental impact performances of the scenarios during the production and construction phases were tried to be determined.