Diyabet 1 ve 2 tipte yaygın şekilde kullanılan bazı tablet ilaçların hTERT-HNPE sağlıklı insan pankreas hücrelerinde oluşturduğu toksitide ve bu olumsuz etkinin üzerine polen, propolis ve anzer bal'ı etkisinin araştırılması
Investigation of the toxicity caused by some tablet drugs commonly used in diabetes types 1 and 2 on hTERT-HNPE healthy human pancreatic cells and the effect of pollen, propolis and anzer honey on this negative effect
  1. Tez No: 827564
  2. Yazar: ZİNET ÇÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Diyabet günümüzde bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen dünyanın en büyük küresel sağlık sorunlarından biri haline gelmiş bulunmaktadır. Bütün bölgelerdeki ülkelerin neredeyse hepsine yayılım göstermiştir. Yayılımı genetik, çevresel ve kültürel farklılıklardan etkilenerek hergün daha da artış göstermektedir. Diyabet hastaları, düzenli beslenme ve egzersiz yaparak sadece hiperglisemiyi azaltarak hastalıklarını kontrol altında tutabilirler. Bu yaşam tarzıyla diyabetini kontrol edemeyen hastalara doktorlar genellikle prediyabet, insülin direnci ve polikistik over sendromu tanıları koyup, sonrasında tedavi amacıyla oral diyabet ilaçları önerir. Bu tedavi yöntemlerinin dışında bir de halk arasında bilinen doğal arı ürünleri olan polen, propolis ve Anzer Balı vardır. Bu arı ürünleri eski çağlardan beri bilinmektedir. Hepside birçok sağlık alanında çok faydalı olmalarının yanı sıra antidiyabetik etkileri olduğu biliniyor. Bizim çalışmamızda ise diyabet tedavisinde oral olarak kullanılan beş farklı antidiyabetik ilaçların sağlıklı insan pankreas hücresi (hTERT-HPNE) üzerindeki etkilerine bakılıp gözlemlenecek herhangi bir sitotoksik etkinin polen, propolis ve Anzer Balı ile tedavisini yapmayı amaçladık. Diyabet tabletleri uygun konsantrasyonlarda stok çözeltisi hazırlanıp yine aynı şekilde polen, propolis ve Anzer Balı'nın stok çözeltisi hazırlandı. MTT testi 24,48 ve 72 saate maruziyet sürelerinde hücre canlılığı ve sitotoksisitelerine bakıldı. IC50 değerlerinde ise Flow sitometri testinde apoptoz ve nekroz hücre sayılarına bakmak için kullanılacak dozlar belirlendi. Sonuçlarımız bize MTT testinde beş farklı etken maddenin hTERT-HPNE hücresi üzerinde sitotoksik etkilerinin olduğunu gösterirken polen, propolis ve Anzer Balı'nın hücre üzerinde çok az sitotoksik etkisinin olduğunu gösterdi. Etken madde içeren hücreye ayrı ayrı uygulanan polen, propolis ve Anzer Balı'nda ise sadece etken madde içeren gruplara kıyasla sitotoksik etkisinin azaldığını gözlemledik. Flow sitometri testinde ise etken madde ile maruz bırakılmış hücredeki apoptoz sayısının polen, propolis ve Anzer Balı ile tedavisinde azaldığını gözlemledik. Diyabet tabletleri hTERT-HPNE hücresi üzerindeki sitotoksik etkisinin araştırılmasını ve polen, propolis ve Anzer Balı iyileştirme çalışması ilk bizim çalışmamızda yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Although diabetes is not a contagious disease today, it has become one of the biggest global health problems in the world. It has spread to almost all countries in all regions. Its spread is increasing day by day, affected by genetic, environmental and cultural differences. Diabetes patients can keep their disease under control by reducing hyperglycemia by regular diet and exercise. Patients who cannot control their diabetes with this lifestyle, doctors usually diagnose prediabetes, insulin resistance and polycystic ovary syndrome, and then recommend oral diabetes medications for treatment. Apart from these treatment methods, there are also bee products known among the people, pollen, propolis and Anzer Honey. These bee products have been known since ancient times. All of them are known to have antidiabetic effects as well as being very beneficial in many health areas. In our study, we aimed to examine the effects of five different antidiabetic drugs used orally in the treatment of diabetes on healthy human pancreatic cells (hTERT-HPNE) and to treat any cytotoxic effect to be observed with pollen, propolis and Anzer Honey. Diabetes tablets were prepared in stock solution at appropriate concentrations. A stock solution of pollen, propolis and Anzer Honey was prepared. Cell viability and cytotoxicity were measured in the MTT test at exposure times of 24, 48 and 72 hours. In the IC50 values, the doses to be used to look at the apoptosis and necrosis cell numbers in the Flowcytometsi test were determined. Our results showed us that the MTT test showed that five different active substances had cytotoxic effects on the hTERT-HPNE cell, while pollen, propolis and Anzer Honey had little cytotoxic effects on the cell. We observed that the cytotoxic effect of pollen, propolis and Anzer Honey applied separately to the cell containing the active substance decreased compared to the groups containing only the active substance. In the flow cytometry test, we observed that the number of apoptosis in the cell exposed to the active substance decreased in the treatment with pollen, propolis and Anzer Honey. Investigation of the cytotoxic effect of diabetes tablets on hTERT-HPNE cell and improvement of pollen, propolis and Anzer Honey was carried out in our first study.