Kurumsal ağlarda iç saldırgan eylemlerinin tespit, takibi ve etkisinin azaltılması
Detection, tracking and reducing the impact of internal attack actions in corporate networks
  1. Tez No: 827603
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde kurumsal ağların büyümesi ve bilgi teknolojileri hizmetlerinin artması kurum içi saldırıların daha detaylı bir şekilde araştırılmasını gerektirmektedir. Kurumsal ağlarda görev yapan bilgi teknolojileri uzmanlarının iç tehdit farkındalığı ve iç tehdide karşı ne tür önlemler aldığına dair literatürde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu kapsamda; kurumsal ağlardaki iç tehdit farkındalığı, iç tehdide bakış açısının nasıl olduğu ve hangi önlemlerin alındığı araştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenoloji tekniği kullanılarak yürütülen bu çalışmada, alanında uzman 9 katılımcıdan görüşme tekniği ile elde veriler kullanılmıştır. Görüşme tekniği kullanılarak toplanan veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, tema ve kategoriler ortaya çıkmıştır. Bu tema ve kategori altında toplanan kodların değerlendirilmesi neticesinde kurumsal ağların iç tehdit farkındalığına sahip olduğu, iç tehdide karşı alınan önlem noktasında; dış saldırılarda kullanılan teknolojilerin takip edildiği, genel olarak üst yönetimden yeterli desteğin alınamadığı ve yeni nesil teknolojilerin yaygın bir şekilde kullanılmadığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, yeni nesil teknolojilerden EDR yazılımı kullanılarak iç tehdit tespitini örnekleyen 3 adet senaryo gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Today, the growth of corporate networks and the increase in information technology services require a more detailed investigation of in-house attacks. There is no study in the literature on internal threat awareness and what kind of precautions are taken by information technology specialists working in corporate networks. In this context; Internal threat awareness in corporate networks, how the point of view of internal threat and what precautions are taken are investigated. In this study, which was carried out using the plan phenomenology technique, which is one of the qualitative research methods, data obtained from 9 participants who are experts in their field were used. The data collected using the interview technique were analyzed with the content analysis method, and themes and categories were revealed. As a result of the evaluation of the codes collected under this theme and category, at the point of the measures taken against the internal threat, that the corporate networks have internal threat awareness; It has been concluded that the technologies used in external attacks are followed, sufficient support cannot be received from the top management in general, and new generation technologies are not widely used. For this reason, 3 scenarios that exemplify internal threat detection using EDR software, which is one of the new generation technologies, were carried out.