Kaolin üzerine Reactive black 5 adsorpsiyonunun araştırılması
Investigation of Reactive black 5 adsorption on kaolin
- Tez No: 827602
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kaolin üzerine RB 5 boyarmaddesinin karekterizasyon ve adsorpsiyon özellikleri çalışılmıştır. Adsorban laboratuar koşullarında hazırlanmış ve ASTM standart eleklerinde (400 mesh) öğütülmüştür. Boyanın absorbansı 597 nm dalga boyunda ölçülerek prosesin ilerlemesi spektrofotometrik olarak ölçüldü. Ayrıca adsorban dozu, pH, başlangıç boya konsantrasyonu ve temas süresi gibi parametrelerinin etkileri de araştırılmıştır. RB 5 ile adsorbe edilen kaolin FTIR ve SEM ile karakterize edildi. Elde edilen sonuçlara göre, adsorban dozu ve alıkonma süresi artırılarak boya uzaklaştırma etkinliği önemli ölçüde artırılmıştır. Başlangıç boya konsantrasyonu için adsorpsiyonun Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modellerine uyduğunu söyleyebiliriz. Adsorpsiyon kinetiği çalışmaları, RB-5 boyasının adsorpsiyonunun yalancı ikinci dereceden kinetik ile uyumlu olduğunu ortaya koydu. Kaolinin RB 5 adsorpiyonu için entalpi (ΔH0), Gibbs serbest enerjisi (ΔG0) ve entropi (ΔS0) gibi termodinamik parametreler hesaplandı. Elde edilen veriler, adsorpsiyonun kendiliğinden ve endotermik olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the characterization and adsorption properties of RB 5 dyes on kaolin were studied.The adsorbent was prepared under laboratory conditions and milled in ASTM standard sieves (400 mesh).The absorbance of the dye was measured at a wavelength of 597 nm and the progression of the process was measured spectrophotometrically.In addition, the effects of parameters such as adsorbent dose, pH, initial dye concentration and contact time were also investigated. RB-5 which was absorbed by using kaolin was characterized by FITR and SEM. According to the results acquaired, the effectiveness of dye removal was significantly increased by increasing the adsorbent dose and retention time. We can say that adsorption for initial dye concentration fits Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models. Adsorption kinetics studies have revealed that the adsorption of RB 5 dye is compatible with false quadratic kinetics. Thermodynamic parameters such as enthalpy (ΔH0), Gibbs free energy (ΔG0) and entropy (ΔS0) were calculated for the RB 5 adsorption of kaolin.The data reached were determined that adsorption was spontaneous and endothermic.