Lantana camara L. bitkisinin olgunlaşmamış meyvelerinin ikincilmetabolitlerinin araştırılması ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Determination of secondary metabolites of unripe fruits of Lantana camara L. plant and investigating in vitro biological properties
  1. Tez No: 827688
  2. Yazar: HİLAL KAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Lantana camara L. bitkisinin olgunlaşmamış meyvelerinin ana bileşenlerinin izole edilmesi ve spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması amaçlanmıştır. Sırasıyla olgunlaşmamış meyvelerden metanol, heksan, diklorometan, bütanol ekstraktları elde edilmiştir. İTK kontrolleri sonrasında metanol ve su ekstreleri üzerinde izolasyon ve saflandırma işlemleri kromatografik yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmalarımız sonucunda 5 ana bileşik izole edildi. İzole edilen bileşiklerin molekül yapıları spektroskopik yöntemler (1H-NMR, 13C-NMR, HSQC, COSY) ve literatür verileri kullanılarak tanımlanmıştır. Bileşik 1 (Theveside) saf elde edilirken bileşik 2 α-glikoz, β-glikoz, α-fruktoz, β-fruktoz ve ketoz karışımı olarak izole edildi. Bileşik 4, alfa galaktoz, bileşik 5 ise alfa -beta galaktoz olduğu tespit edildi. (%33.66 ve %66.33) Bileşik 3'ün yapı aydınlatma çalışmaları maddi yetersizlikler nedeni ile tamamlanamadı. Bitkinin metanol ekstresinin antimikrobiyal ve antioksidant aktiviteleri EGEMATAL üzerinden hizmet alımı ile gerçekleştirildi. Metanol ekstresi DPPH yöntemine göre en yüksek aktivitenin (%88.85) 2000µg/mL konsantrasyondaki ekstrakta, en düşük aktivitenin (%2.96) 50µg/mL konsantrasyonda hazırlanan ekstrakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate the major components of the unripe fruits of the Lantana camara L. plant and to elucidate by spectroscopic methods. Methanol, hexane, dichloromethane, butanol extracts of unripe fruits were obtained sequentially. After TLC controls, isolation and purification processes on methanol and water extracts were performed using chromatographic methods. As a result of our studies, 5 main compounds were isolated. The molecular structures of the isolated compounds were defined using spectroscopic methods (1H-NMR, 13C-NMR, HSQC, COSY) and literature data. Compound 1 (Theveside) was obtained pure, while compound 2 was isolated as a mixture of α-glucose, β-glucose, α-fructose, β-fructose and ketose. Compound 4 was determined to be alpha galactose, and compound 5 was found to be alpha-beta galactose. (33.66% ve 66.33%) Building lighting works of Compounds 3 could not be completed due to financial insufficiencies. Antimicrobial and antioxidant activities of the methanol extract of the plant were carried out by purchasing service from EGEMATAL. According to the methanol extract DPPH method, it was observed that the highest activity (88.85%) was in the extract at 2000µg/mL concentration, and the lowest activity (2.96%) was in the extract prepared at 50µg/mL concentration.