Notobasis syriaca L. cass bitkisinin ikincil bileşenlerinin araştırılması
Investigation of secondary compounds of Notobasis syriaca L. cass
- Tez No: 827690
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Asteraceae familyasına ait Notobasis Syriaca L. cass bitkisinin toprak üstü kısmı üzerinde yapılan fitokimyasal çalışmalar sonucunda toplamda 5 bileşik çeşitli kromatografik yöntemler kullanılarak izole edildi. İzole edilen bileşiklerin yapıları 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri, kimyasal türevlendirme ve literatür verileri (SCI-Finder veri tabanı) kullanılarak aydınlatıldı. Deneysel çalışmalarımız sonucunda sakkaroz (1) saf elde edilirken, bileşik 3: α-D-fruktoz, β-D-glikoz, α-D-glikoz karışımı olarak izole edildi. Bileşik 2,4 ve 5'in yapıları aydınlatılamadı. Bitkinin MeOH ekstresinin antimikrobiyal ve antioksidant aktiviteleri EGEMATAL üzerinden gerçekleştirildi. MeOH ekstresi DPPH yöntemine göre 84,1 µmol AAE/g en yüksek aktiviteyi gösterirken, 3,2 µmol AAE/g ile en düşük aktiviteyi gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, as a result of phytochemical studies on the aerial part of Notobasis Syriaca L. cass plant belonging to the Asteraceae family, a total of 5 compounds were isolated using various chromatographic methods. The structures of the isolated compounds were elucidated using 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods, chemical derivatization and literature data (SCI-Finder database). As a result of our experimental studies, sucrose (1) was obtained in pure form. Compound 3: was isolated as a mixture of α-D-fructose, β-D-glucose, α-D-glucose. The structures of compounds 2,4 and 5 could not be elucidated. According to the DPPH method, while the MeOH extract showed the highest activity at 84.1 µmol AAE/g, it was determined that it showed the lowest activity with 3.2 µmol AAE/g.