Genel kamu hukuku açısından soykırım: Bosna Hersek-Sırbistan soykırım davası çerçevesinde inceleme
Genocide in terms of general public law: An examination in the framework of the Bosnia-Herzegovina V. Serbia case
- Tez No: 827697
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bosna-Hersek'te 1992-1995 döneminde yaşanan savaş, yeni bir uluslararası sistem yaratımı, uluslararası hukukta değişim ve dönüşüm imkânı yaratmıştır. BM'nin yetersizliği ve ulus-devletin sonunun geldiğine işaret edilmiştir. İnsani müdahale konsepti bu savaştan sonra geliştirilmiş ve NATO, uluslararası müdahalede BM Güvenlik Konseyi'nin yetki tekeline ortakçı olmuştur. Bosna savaşı sonrasında yürütülen uluslararası yargılamalar, Soykırımı Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesinin pratiğine ilişkin kapsamlı bir içtihat oluşturmuştur. Tartışmalı kavramlara yanıt ve çerçeve sunulmuştur. Ne var ki, Uluslararası Adalet Divanı'nın Sırbistan'ın ihlalini araştırdığı davada, Devletlere Sözleşmede yer almayan“soykırım işlememe”yükümlülüğü de atfedilmiştir. Diğer taraftan adaletin siyasallaştığı tartışmaları, Sözleşmedeki boşlukların siyasi yönelimlerle doldurulduğu iddiaları gündeme gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The war in Bosnia and Herzegovina between 1992 and 1995 created the opportunity to shape a new international system and to improve the implementation of international law. The inadequacy of the UN and the end of the nation-state were pointed out. The concept of humanitarian intervention was developed after this war, and NATO became a partner to the UN Security Council's monopoly on the authority of international intervention. The international trials conducted after the Bosnian war established a comprehensive jurisprudence on the implementation of the Convention on the Prevention and Punishment of Genocide. Responses and frameworks to controversial concepts were presented. However, in the case where the International Court of Justice investigated Serbia's violations, the State's obligation to“ prevent genocide”, which was not included in the Convention, was also emphasized. On the other hand, debates on the politicization of justice and allegations that the gaps in the Convention were filled with political orientations have come to the fore.