Afrika'da işlenen uluslararası suçlar ve uluslararası yargı
International crimes committed in Africa and the international criminal court
- Tez No: 451905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım suçları, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı gibi uluslararası toplum tarafından kınanmış en ciddi uluslararası suçları işleyen bireyleri yargılamak için kurulmuş uluslararası bir ceza mahkemesi kurulmuştur. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluş amacı, uluslararası suçlarla mücadelede uluslararası düzeyde örnek bir adalet sağlamak, bu tür suç mağdurlarının zararını gidermek, uluslararası düzeyde sosyal değerleri ve bireysel dürüstlüğü güçlendirmek, uluslararası suçlar konusunda günümüz nesillerini eğitmek ve en önemlisi de gelecekte muhtemel bu tür insani çöküşleri önlemek ve cezasız kalmayacağı inancını yerleştirerek insanları vazgeçirmektedir. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluşu, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının gelişimi yönünde atılmış önemli bir adım ve gelecek nasillere bir ümit kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Afrika'da işlenen Uluslararası Suçlar veUluslararası Ceza Divan'nın yargı yetki suç erisine giren soykırım suçları, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçlarını işleyen bireylerin cezai sorumluluğu genel olarak uluslararası hukuk, özel olarak da uluslararası ceza hukuku açısından incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Afrika, Uluslararası Suçlar, Uluslararası Ceza Mahkemesi.
Özet (Çeviri)
The İnternational Criminal Court is a judicial organization founded to judge the persons who commited in genocide, crimes against humanity, war crimes and crimes of agression which have been disapproved by international society as the most crucial crimes. The objective of the İnternational Criminal Court is securing a model justice at international level in fıghting against crimes, compensating victims of such crimes, empowering social value and individual honesty at international level, educating youth of today in international crimes, and the most important preventing such possible humanistic falls in future, and setting the belief that the crimes are not to remain unpenalized, so discouraging persons. Foundation of the İnternational Criminal Court is seen as a significant step in development of human right and rule of law, and a source of hope for future generations. İn this study, criminal responsibility of people committed in genocide crimes, crimes against humanity, war crimes and crimes of agression in the jurisduction of the İnternational Criminal Court have been studied from the general point of international law, and especially from the point of international Keywords : Africa, International Criminals, İnternational Criminal Court.