Yumaçık Oglu Mavlekey'in XIX. yüzyılın ikinci yarısında Kazak Türklerinden derlediği Ḳıṣṣa-i Seyyid Baṭṭāl, Dīvāne Şeyḥ Būrḳī, Ḳara Ḳul, Münācāt adlı metinler: İnceleme-metin-dizin
Texts named Ḳıṣṣa-i Seyyid Baṭṭāl, Dīvāne Şeyḥ Būrḳī, Ḳara Ḳul, Münācāt, compiled from Kazakh Turks in the second half of the XIX century by Yumaçık Oglu Mavlekey: Analysis-text-index
  1. Tez No: 827724
  2. Yazar: MADİNA MOLDASHEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Morfoloji, Linguistics, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
Bu tez, Yumaçık Oglu Mavlekey tarafından XIX. yüzyılın ikinci yarısında derlenen Ḳıṣṣa-i Seyyid Baṭṭāl, Dīvāne Şeyḥ Būrḳī, Ḳara Ḳul, Münācāt adlı metinlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, metinlerde yer alan sözler ile ölçünlü Kazak Türkçesi arasındaki ses bilgisi ve şekil bilgisi açısından benzerlikler ve farklılıkların ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, metinlerde kullanılan sözlerin ses ve şekil özellikleri analiz edilmiştir. Bu analiz, metinlerdeki sözlerin Kazak Türkçesi ile olan ilişkisini ortaya koymaktadır. Çalışmamız, bir giriş bölümüyle birlikte dört ana bölümden oluşmaktadır. İncelemelerimizin sonunda, metinlerin transkripsiyonu ve tıpkıbasımı sunulmuştur. Giriş bölümünde, çalışmamızın temel materyalleri olan incelenen metinler hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde, incelenen metinlerin imla özellikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölüm, fonetik açıdan yapılan incelemelere odaklanmıştır. Üçüncü bölüm ise morfoloji bakımından yapılan incelemeleri içermektedir. Son olarak, metinlerde geçen sözleri içeren bir dizin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was written by Yumachik Oglu Mavlekey in the 19th century. It aims to analyze the texts named Ḳıṣṣa-i Sayyid Baṭṭāl, Dīvāne Şeyḥ Būrḳī, Ḳara Ḳul, Münācāt, compiled in the second half of the century. The focus of this study is to reveal the similarities and differences between the words in the texts and the standard Kazakh Turkish in terms of phonetics and morphology. For this purpose, the sound and shape features of the words used in the texts were analyzed. This analysis reveals the relationship between the words in the texts and Kazakh Turkish. Our study consists of four main parts with an introduction. At the end of our review, transcription and facsimile of the texts are presented. In the introduction, information is given about the examined texts, which are the main materials of our study. In the first chapter, the orthographic features of the analyzed texts are discussed in detail. The second chapter focuses on phonetic studies. The third part includes the examinations made in terms of morphology. Finally, an index containing the words in the texts is presented.