Yuvacık barajını besleyen derelerdeki pestisitler, GC-MS analizleri ileri arıtım prosesleri
The Advanced processes for GC-MS analysis of pesticides in waters of main streams feeding the Yuvacık dam
  1. Tez No: 114436
  2. Yazar: DENİZ NİLAY DENİZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada Yuvacık Barajı'nı besleyen dere sularındaki pestisit miktarları GC- MS metoduyla saptanmaya çalışılmıştır. Bunun için de ilk olarak baraj gölünü besleyen dört ana dereden su numunesi alınmış ve bölgede kullanılan pestisit çeşitleri ilgili kaynaklardan öğrenilmiştir. Buna göre su örneklerinde analiz edilecek olan pestisitlere göre deney yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmanın başında pestisit gerekliliği ve pestisit problemi ele alınmış, pestisitlerle ilgili Terim ve Tarifler belirtildikten sonra genel olarak tüm pestisitlerin sınıflandırması yapılmıştır. Daha sonra özele inilerek Yuvacık Bölgesi'nde kullanılan pestisitlerin tümüyle kimlik bilgileri verilmiştir. Bu kimlik bilgileri, herbir pestisidin terminoloji, fîzikokimyasal özellikler, toksikolji, kullanım alam, analiz ve malzeme emniyet verileri gibi kapsamlı bilgileri içermektedir. Deneysel aşamada, tüm deney solüsyonlarının, standartların, numunelerin hazırlanışından ve ekstraksiyon, evaporasyon gibi uygulama bölümlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca enstrümantal analize hazırlık aşamasındaki, cihaz parametre verilerine de içerikte yer verilerek tarama solüsyonlarının cihazdan geçirilmesiyle ilgili pestisitlerin karakteristik kütle spektrumları elde edilmiştir. Son olarak Yuvacık Barajı'nı besleyen ana derelerin sularında, bölgede kullanılan cyhalothrin, parathion-methyl, deltamethrin, ipradion pestisitlerinin kayda değer oranda bulunduğu varsayılarak, örnek alternatif geliştirilmiş arıtma proseslerine prezentasyonlarla beraber değinilmiştir. Günümüzde kullanılan geliştirilmiş su arıtımı hakkında sistematik ve kimyasal bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the pesticide amounts in the streems feeding the Yuvacik Dam are tried to be identified using GC-MS method. İn doing this, primarily water from four main streems is sampled, and kinds of pesticides used in the area are learned from the relevant sources. Thus, an experimenting method is established according to the pesticides to be analyzed in the water samples. At the begining of the work, the pesticide requirement and pesticide problem is handled, and all pesticides are classifed in the general sense after the relevant pesticide terms and descriptions have been stated. Later on the identification of all pesticides used in Yuvacik area is given in particular. This identification includes the extensive knowledge about the terminology on each pesticide; the physico-chemical properties, toxochology, area of use, analysis and the equipment safety. On the experimenting stage, the preparation of all experiment solutions, the standarts and samples, and the application phases such as axtraction and evaporation are mentioned. Again, the characteristic mass spectra of the relevant pesticides are obtained by passing the scan solutions through the equipment giving also the equipment parameter data during the instrumental analysis preparation phase. Finally, supposing that a considerable amount of the cyhalothrin, parathion- methyl,delta-methrin, iprodione have been used within studied periphery in the waters of main streams feeding the Yuvacik Dam. A sample alternative is improved and treatment processes are mentioned alongside the presentations. Systematic chemical information is given about improved water treatment used in our day.