Gemi kiralama sözleşmesinde kiracının borçları
Debts of the charterer in the bareboat charters
  1. Tez No: 827770
  2. Yazar: BİLAL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Gemi kiralama sözleşmesi, tam iki tarafa borç yükleyen, sürekli borç doğuran ve ivazlı bir sözleşmedir. Sözleşmenin bir tarafında kiraya veren, diğer tarafında ise kiracı bulunmaktadır. Kiraya verenin aslî borcu, gemiyi sözleşmeyle kararlaştırılan kullanıma elverişli bir biçimde teslim etmek ve sözleşme süresince bulundurmaktır. Kiraya verenin, geminin kullanımını kiracıya bırakma borcu, aynı zamanda kiracının en önemli hakkı olan gemiyi kullanım hakkını oluşturur. Gemi kullanım hakkı beraberinde birçok borcu getirir. Kiracının sözleşmenin kurulmasından sona ermesine kadar yerine getirmesi veya katlanması gerektiği borçları bulunmaktadır. Genel olarak, kiracı, gemiyi kullanabilmesi için gemiyi teslim alması gerekirken sözleşme süresince kira bedelini ödemeli, gemiyi özenle kullanmalı ve sigortalatmalı, kiraya verenin veya üçüncü kişilerin bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla gemiye girmelerine katlanmalı, gemi adamlarının çalıştırılmasından doğan borçlara katlanmalı ve sözleşmenin sona ermesiyle birlikte gemiyi iade etmelidir.
Özet (Çeviri)
A bareboat charter is a contract that imposes obligations on both parties, creates continuous debts, and is an accelerated contract. The contracting parties are an owner and a charterer. The owner's primary obligation is to deliver the ship in a condition suitable for the use agreed upon in the contract and to keep it during the contract term. The owner's obligation to leave the use of the ship to the charterer also constitutes the right to use the ship, which is the most important right of the charterer. The right to use the ship caused many debts to the charterer which the charterer must fulfil or bear from the conclusion of the contract until its termination. These are, while the charterer must take delivery of the ship in order to use the ship, the charterer must pay the charter hire during the contract, use the ship diligently and insure it, bear the entry of the owner or third parties to the ship for the purpose of performing certain transactions, bear the debts arising from the employment of crew, and return the ship upon the expiry of the contract.