Köylerin altyapısının desteklenmesi (KÖYDES) projesinin kırsal kalkınmaya etkisi
Effect of the project of supporting villages infrastructure on rural development
  1. Tez No: 827781
  2. Yazar: OĞUZHAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kırsal alanlarda yaşayan insanların, şehirlerde yaşayan insanlara kıyasla sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan daha düşük yaşam standartları ile hayatlarını idame ettirmesi kırsal alanlarda yaşayan insanların daha iyi imkânlara ulaşabilmek için şehirlere göç etmelerine neden olmaktadır. Kırsal alanlardan, kentlere doğru gerçekleşen bu nüfus hareketliliği birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Kırsal kalkınma hem kırsal alanlarda yaşayan insanların hayat standartlarının artırılması hem de bu nüfus hareketliliğinin getireceği problemlerin çözümü açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında devletlerin sosyal devlet ve refah toplumu olma çabasının yansıması olarak kırsal kalkınmaya verdikleri önem artmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Türkiye'de de kırsal kalkınmanın sağlanabilmesi için birçok proje, plan ve politika geliştirilmiş ancak istenen ölçüde bir kırsal kalkınma sağlanamamıştır. 2005 yılında“susuz ve yolsuz köy kalmayacak”sloganı ile“Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) Projesi”başlatılmıştır. Proje ile köylerdeki altyapı sorunun çözülmesi ve kırsal kalkınmaya destek sağlanması hedeflenmiştir. Bu tezin amacı projenin kırsal kalkınmaya etkisini araştırmak ve projenin öngörülebilirliğinin artırılabilmesi için projenin bileşenleri olan yol ve içme suyu projelerine ilişkin ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyulacak proje sayılarını Veri İşleme Grup Yöntemi (GMDH) yapay sinir ağı uygulaması kullanılarak tahmin etmektir. Elde edilen bulgulara göre; kırsal alanların altyapı problemlerinin büyük oranda çözülmesine neden olan ve böylelikle kırsal kalkınmaya katkı sağlayan projenin, gözlem yılları olan 2015-2022 yıllarında tahmin edilen değerleri, gerçek değerlere yakın sonuçlar vermiş olup, 2023-2026 yılları arasında da önceki yıllara benzer sayılarda projenin yapılacağı tahmin edilmiştir. Dolayısıyla projenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that people living in rural areas live with lower social, cultural and economic living standards compared to people living in cities causes people living in rural areas to migrate to cities in order to reach better opportunities. This population mobility from rural areas to cities brings along many problems. Rural development has great importance in terms of both increasing the living standards of people living in rural areas and solving the problems that this population mobility will bring. Especially, after the Second World War, the importance given to rural development has increased as a reflection of the efforts of states to become a social state and welfare society. Since the first years of the Republic, many projects, plans and policies have been developed to provide rural development in Turkey, but rural development has not been achieved to the desired extent. In 2005, the“Supporting the Infrastructure of Villages Project”was launched with the tag line“There will be no villages without water and roads”. With the project, it is aimed to solve the infrastructure problem in the villages and to support rural development. The aim of this master thesis is to investigate the impact of the project on rural development and to estimate the number of projects that will be needed in the coming years regarding the road and drinking water projects, which are the components of the project, by using the Data Processing Group Method (GMDH) artificial neural network application to increase the predictability of the project. According to the findings; The estimated values of the project, which caused the infrastructure problems of rural areas to be solved to a large extent and thus contributed to rural development, gave results close to the real values in the observation years 2015-2022. Therefore, it has been determined that the project should continue in the coming years.