Diyetisyen danışmanlığı alan yetişkin bireylerde görünüşle ilgili sosyal medya bilincinin besin gücü ve duygusal yeme ile ilişkilendirilmesi
Association of appearance-related social media consciousnesswith power of food and emotional eating in adult individuals receiving dietitian counseling
- Tez No: 875903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE MERAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bireylerin sosyal medya kullanımı sosyal onay alma ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Bununla beraber diğer bireyler üzerinde olumlu etkiler bırakma eğilimi görülmektedir ve kaygı seviyelerinde artış gözlemlenmiştir. Bu bağlamdan yola çıkılarak, artan bu kaygı durumunun duygusal yemeye ve hedonik açlığa neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma; 18-50 yaş arası yetişkin bireylerde dış görünüşle ilgili sosyal medya bilincinin duygusal yeme durumu ile besin gücü üzerindeki etkisini saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 252 gönüllü (204'ü (%81,0) kadın, 48'i (%19,0) erkek birey katılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarına ait bilgileri saptamak amacıyla e-anket formu, besinlerle aralarındaki duygusal ilişkiyi incelemek için 'Duygusal Yeme Ölçeği'; hedonik yeme alışkanlığını belirlemek üzere yetişkinler için geliştirilmiş olan 'Besin Gücü Ölçeği'; sosyal medya kullanımlarının dış görünüş algılarına etkisini ilişkilendirmek için 'Görünüşle İlgili Sosyal Medya Farkındalığı Ölçeği'; uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21,0 paket programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals' use of social media increases their need for social approval. However, it tends to have a positive impact on other individuals and an increase in anxiety levels has been observed. Based on this context, it is thought that this increased anxiety state may cause emotional eating and hedonic hunger. This study was planned to determine the effect of social media awareness about appearance on emotional eating status and nutritional power in adult individuals between the ages of 18-50. 252 volunteers (204 (81.0%) women and 48 (19.0%) men) participated in the study. In order to determine the demographic characteristics of the participants and information about their nutritional habits, an e-survey form was used to examine the emotional relationship between them and foods. The 'Emotional Eating Scale', the 'Nutrient Power Scale' developed for adults to determine hedonic eating habits, and the 'Appearance Related Social Media Awareness Scale' to relate the effect of social media use on appearance perceptions were applied. The obtained data were statistically analyzed in the SPSS 21.0 package program.