Hava taşımacılığı endüstrisinde dijital dönüşüm üzerine bir durum çalışması
A case study on digital transformation in the air transformation industry
- Tez No: 827865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sivil Havacılık, Science and Technology, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler her sektörü etkilemektedir. Dijital dönüşüm ve teknolojinin en hâkim olduğu sektörlerden biri olan hava taşımacılığı endüstrisinde, bu değişimler çalışanlar ve yolcular açısından farklı anlamlar taşımaktadır. Havacılık sektörü işletmeleri için, operasyonel verimlilik, çeviklik ve güvenlik gibi faktörlerin ön plana çıkmasıyla birlikte, yolcular içinse veri güvenliği, konforlu ve eğlenceli bir yolculuk deneyimi sağlama önem kazanmaktadır. Bu araştırmada, hava taşımacılığı endüstrisindeki dijital dönüşümün çalışanlar ve yolcular açısından etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Hava taşımacılığı endüstrisindeki dijital dönüşümün çalışanlar ve yolcular açısından etkilerinin derinlemesine analiz edilebilmesi için bu çalışmada, nitel araştırma tasarımı temelinde durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma verilerinin içerik analizine abi tutulmasıyla elde edilen bulgular, çalışanların ve yolcuların bakış açısıyla hava taşımacılığı endüstrisinde operasyonel süreçler ve müşteri etkileşimi işlevlerinde yaşanan dijital dönüşüm kapsamında ortaya çıkan değişim ve beklentileri ortaya koymuştur. Bu kapsamda, hava taşımacılığı endüstrisinde operasyonel süreçler ve müşteri etkileşimi işlevlerinde yaşanan dijital dönüşümün; uçuş ve uçak operasyonları, operasyonel iletişim, uçuş takip ve güncelleme, online rezervasyon ve check-in ile uçak içi eğlence sistemleri üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Ayrıca operasyonel süreçlerde yaşanan dijital dönüşümden çalışanların operasyonel verimlilik, çeviklik, güvenlik ve tasarruf beklediği saptanmıştır. Müşteri etkileşimi işlevlerinde yaşanan dijital dönüşümden yolcuların beklentilerinin ise erişim kolaylığı ve veri güvenliği hususlarında odaklandığı dikkat çekmiştir. Endüstri 4.0 teknolojileriyle hava taşımacılığı sektöründeki dijital dönüşümün çalışanlar ve yolcular açısından etkilerinin ortaya konulmasını amaçlayan bu çalışmanın, uygulamaya dönük bulgularıyla daha sonra yapılacak olan araştırmalara temel sağlayarak ilgili alanyazına katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization and technological advancements have been impacting every sector in today's world. As one of the industries where digital transformation and technology are most dominant, the air transportation industry carries different implications for both employees and passengers. For aviation sector businesses, factors such as operational efficiency, agility, and safety come to the forefront, while for passengers, data security and providing a comfortable and enjoyable travel experience become significant. This research aims to explore the effects of digital transformation in the air transportation industry from the perspectives of employees and passengers. To comprehensively analyze the effects of digital transformation in the air transportation industry from the viewpoints of employees and passengers, a qualitative research design based on a case study approach was conducted. The data obtained in the study were subjected to content analysis. The findings revealed the changes and expectations arising from the digital transformation in operational processes and customer interaction functions in the air transportation industry from the perspectives of employees and passengers. In this context, it was observed that the digital transformation in operational processes and customer interaction functions in the air transportation industry primarily focuses on flight and aircraft operations, operational communication, flight tracking and updates, online reservations and check-in, and in-flight entertainment systems. Moreover, it was determined that employees expect operational efficiency, agility, safety, and cost savings from the digital transformation in operational processes. As for passengers, their expectations revolve around easy accessibility and data security concerning customer interaction functions. This study, aiming to reveal the effects of digital transformation in the air transportation sector from the perspectives of employees and passengers using Industry 4.0 technologies, is expected to contribute to the relevant literature by providing practical findings and serving as a basis for future research.