Make Turkey great again! Neo-ottomanism: Was it really anti-West?
Yeniden büyük Türkiye! yeni Osmanlıcılık: Gerçekten Batı karşıtı mıydı?
- Tez No: 827882
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, Yeni Osmanlıcılık diye adlandırılan dış politika yaklaşımını Türkiye tarihindeki iki farklı dönem üzerinden incelemektedir: Özal dönemi (1980-1993) ve AKP dönemi (2002-09). Yeni Osmanlıcılığın Batı karşıtı bir dış politika yaklaşımı olduğu yönündeki yaygın algıya karşın, Yeni Osmanlıcılığın, Türkiye'nin Batı liderliğindeki dünya düzenine, değişen küresel koşullar altında farklı bir biçim ve içerikle entegre olma çabası olduğu savunulmaktadır. Özal döneminde, Türkiye, önce Soğuk Savaş'ın 1980lerin başında yeniden tırmanması ile Orta Doğu'da, ardından 1980lerin sonunda sona ermesiyle birlikte Orta Asya ve Kafkaslar'da Müslüman/Türk kimliğine vurgu yaparak, Batının çıkarları ile uyumlu olarak bölgesel ilişkilere yöneldi. AKP döneminde, 11 Eylül saldırılarıyla doruğa ulaşan radikal İslamcılık tehdidi altında, Batı, bu kez Türkiye'den Ortadoğu'ya yönelik ılımlı İslami rol modeli oynamasını talep etti. Her iki dönemde de Türk dış politikası, bölge ülkeleriyle alışılmadık derecede çeşitli ve derin ilişkiler ve dış politika dilinde Müslüman ve/veya Türk kimliğinin kullanılması nedeniyle Yeni Osmanlıcı kabul edildi. Bu tez, bu görüşe karşı çıkmakta ve her iki dönemdeki dış politika yaklaşımının, Türkiye'nin Batı ile farklı küresel koşullar altında kurduğu ilişkilerindeki niteliksel değişimden kaynaklandığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the so-called Neo-Ottomanist foreign policy approach over two different periods in the history of Turkey: the Özal period (1980-1993) and the AKP period (2002-09). Despite the common perception that the Neo-Ottomanism was an anti-West foreign policy approach, it is argued that, Neo-Ottomanism as a foreign policy approach was Turkey's effort to integrate into the Western-led world order with a different form and content under changing global conditions. In the Özal period, first due to the re-escalation of the Cold War in early 1980s, then, due to the end of it, Turkey was expected to engage in regional relations with an emphasis on its Islamic/Turkic identity in line with the Western interests. In the AKP period, because of the radical Islamic challenge culminating in the September 11 attacks, this time the West expected Turkey to play the moderate Islamic role model towards the Middle East. Turkish foreign policy in both periods were deemed Neo-Ottomanist due to the unusually diverse and deep relations with the countries of the region and the use of Muslim and/or Turkic identity in the foreign policy language. This thesis challenges this view and claims that this foreign policy approach in both periods were due to a qualitative change in Turkey's relations with the West under a different global conjuncture.