The effect of pumice, perlite and fiber glass additives on the thermal conductivity, compressibility and shear strength behavior of zeolite-bentonite and sand-kaolin mixtures under high temperatures
Pomza, perlit ve cam elyaf katkılarının zeolit-bentonit ve kum-kaolin karışımlarının termal iletkenlik, sıkışma ve kayma dayanımı davranışlarına yüksek sıcaklık altında etkileri
  1. Tez No: 827883
  2. Yazar: İSA ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ YÜKSELEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda sayısı ve çeşitliliği artan enerji yapıları ile birlikte, bu yapıların etrafında yer alan zeminlerin yüksek sıcaklık altındaki mühendislik özelliklerinin incelenmesi oldukça önemli hale gelmiştir. Enerji yapılarını çevreleyen zeminler ise yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarında mühendislik özelliklerini uzun yıllar koruyabilmelidir. Literatürdeki çalışmalarda ise zeminlerin yüksek sıcaklık altında sıkışabilirlik, kayma dayanımı ve hidrolik iletkenlik gibi mühendislik özelliklerinin olumsuz etkilendiği rapor edilmektedir. Perlit, pomza ve cam elyaf ısı yalıtımında yaygın olarak kullanılan yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı malzemelerdir. Bu nedenle bentonite-zeolit ve kum-kaolin karışımlarının yüksek sıcaklık altında mühendislik özelliklerinin korunması veya iyileştirilmesinde kullanılabilirler. Bu çalışmada kum-kaolin ve bentonite-zeolit karışımlarının perlit, pomza ve cam elyaf katkıları varlığında kayma dayanımı, sıkışabilirlik ve hidrolik iletkenlik davranışları incelenmiştir. Ayrıca perlit, pomza ve cam elyaf katkılarının kum-kaolin ve bentonite-zeolit karışımlarına termal iletkenlik açısından katkıları incelenmiştir. Kesme kutusu, konsolidasyon ve hidrolik iletkenlik deneyleri oda sıcaklığı ve yüksek sıcaklık (80 santigrat derece) altında gerçekleştirilerek katkı malzemelerinin etkileri araştırılmıştır. Pomza ve cam elyaf katkıları kum-kaolin karışımlarının kayma dayanımını hem oda sıcaklığı hemde yüksek sıcaklık altında azaltmıştır. Cam elyaf katkısı ise oda sıcaklığında kum-kaolin karışımlarının kayma dayanımını arttırırken, yüksek sıcaklık altında kayma dayanımını azaltıcı etki göstermiştir. Bentonite-zeolit karışımının sıcaklığı 80 santigrat derece 'ye çıkarıldığında kayma dayanımı artmaktadır. Bentonit-zeolit karışımları incelendiğinde ise hidrolik iletkenlik değeri sıcaklıkla beraber yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing number and variety of energy geo-structures in recent years, it has become very important to investigate the engineering properties of the soils around these structures under high temperatures. Soils surrounding energy structures should be able to maintain their engineering properties for many years when exposed to high temperatures. Studies in the literature report that engineering properties of soils such as compressibility, shear strength and hydraulic conductivity are negatively affected under high temperatures. Perlite, pumice and fiberglass are high temperature resistant materials widely used in thermal insulation. Therefore, they can be used to maintain or improve the engineering properties of bentonite-zeolite and sand-kaolin mixtures under high temperatures. In this study, shear strength, compressibility and hydraulic conductivity behaviors of sand-kaolin and bentonite-zeolite mixtures in the presence of perlite, pumice and glass fiber additives were investigated. In addition, the effects of perlite, pumice and glass fiber additives on the thermal conductivity of sand-kaolin and bentonite-zeolite mixtures were determined. Direct shear, consolidation and hydraulic conductivity tests were carried out at room and high temperatures (80 degrees Celsius) to investigate the effects of additives. Pumice and fiberglass additives decreased the shear strength of sand-kaolin mixtures both at room temperature and high temperature. Fiberglass additives increased the shear strength of sand-kaolin mixtures at room temperature, but decreased the shear strength at elevated temperature. When the temperature of the bentonite-zeolite mixture was increased to 80 degrees Celsius, the shear strength increased. When the bentonite-zeolite mixtures were analyzed, the hydraulic conductivity value increased with temperature.