Mesane kanseri hastalarında CDC20 ve siklin B1 gen ekspresyon seviyelerinin incelenmesi
Investigation of the CDC20 and cyclin B1 gene expression levels in bladder cancer patients
- Tez No: 827937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SEVİM NALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mesane kanseri Dünya genelinde en çok tanı alan on kanser türünden biridir ve agresif özelliğe sahiptir. %75'i kasa invaziv olmayıp tedavi edilmeği sürece kasa invaziv olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsidansı erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Mesane kanseri kombinasyon tedavi yöntemine sahiptir ve tedavi yöntemini kasa invaziv olma durumu belirler. Hücre bölünmesini düzenleyen proteinlerden CDC20 ve Siklin B1 (CCNB1) kanser araştırmasında önemli yere sahiptir. Bu genlerin ilk ilgi çeken özellikleri mitotik geçişte yer almaları olsa da çalışmalar kanserde, yüksek CDC20 ve CCNB1 ekspresyon seviyelerinin tümörün invaziv özelliğini arttırması ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, mesane kanseri hasta kohortunda CDC20 ve CCNB1 ekspresyon seviyelerinin yüksek tümör derecesi ve kanser evresi ile ilişkisini araştırmaktır. Mesane kanseri tanısı almış 54 hastanın parafin bloklarından RNA'dan cDNA dönüşümü ile elde edilmiş örnekler kullanılarak qRT-PCR yöntemiyle CDC20 ve CCNB1 gen ekspresyon kat değişimleri belirlendi. Yüksek CDC20 gen ekspresyonunun artan tümör derecesi ile ilişkili olduğu ve yüksek derece (YD) tümör grubunda düşük derece (DD) tümör grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksek CDC20 ekspresyonu olduğu belirlendi. Bununla birlikte CDC20 gen ekspresyon kat değişimi kanser evresi grupları (T0, T1, T2)arasında anlamlı bir fark oluşturmadı. CCNB1 için DD ve YD tümöre sahip hasta grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Buna karşın T2 hasta grubundaki CCNB1 gen ekspresyonu kat değişimi T0 grubu ile karşılaştırıldığında ekspresyonun daha yüksek ve farkın anlamlı olduğu bulundu. Sonuç olarak, CDC20 gen ekspresyonu, YD tümör grubunda daha yüksek bulunurken, CCNB1 gen ekspresyonu T2 kanser evresine sahip hasta grubunda yüksek bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hücre proliferasyonunda ve kanser hücrelerinin agresifliklerinin belirleyicisi olan süreçlerde rol oynayan bu gen ürünlerinin tümör derecesi ve hasta kanser evresinin belirleyiciliğinde etkisi olabilecek potansiyel biyobelirteçler olabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the ten most diagnosed cancer types in the world and has an aggressive feature. 75% of them are non-muscle invasive and appear as muscle invasive unless treated. The incidence is higher in men than in women. Bladder cancer has a combination treatment method, and the treatment method is determined by its muscle invasiveness. Among the proteins that regulate cell division, CDC20 and Cyclin B1 (CCNB1) have an important place in cancer research. Although the first interesting features of these genes are their involvement in mitotic transition, studies suggest that in cancer, high CDC20 and CCNB1 expression levels may be associated with increased invasiveness of the tumor. The aim of this thesis study was to investigate the association of CDC20 and CCNB1 expression levels with high tumor grade and cancer stage in a cohort of bladder cancer patients. CDC20 and CCNB1 gene expression fold changes were determined by qRT-PCR method using cDNA samples converted from RNA obtained from paraffin blocks of 54 patients diagnosed with bladder cancer. It was determined that high CDC20 gene expression was associated with increased tumor grade, and there was significantly higher CDC20 expression in the high grade (YD) tumor group compared to the low grade (DD) tumor group. However, CDC20 gene expression fold change did not differ significantly between cancer stage groups (T0, T1, T2). For CCNB1, the difference between DD and YD tumor groups was not statistically significant. On the other hand, when the CCNB1 gene expression fold change in the T2 patient group was compared with the T0 group, the expression was found to be higher and the difference was significant. In conclusion, CDC20 gene expression was higher in the YD tumor group, while CCNB1 gene expression was higher in the patient group with T2 cancer stage. In line with the results obtained, it can be suggested that these gene products, which play a role in the processes that determine cell proliferation and the aggressiveness of cancer cells, may be potential biomarkers that may have an effect on the determination of tumor grade and patient cancer stage.