The effect of local site characteristics on the results of one-dimensional dynamic site response analysis
Yerel zemin koşullarının bir boyutlu dinamik yer tepki analiz sonuçları üzerine etkisi
- Tez No: 827942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez kapsamında, yerel zemin koşullarının dinamik zemin davranışı üzerindeki önemini araştırmak için Bayraklı bölgesi seçilmiştir ve dinamik saha tepki analizleri yapılmıştır. DEEPSOIL yazılımı D, E, R, YG ve Y sahalarında analizler yapmak için kullanılmıştır. Ters evirişim yöntemi ile, 2020 Samos depreminin Çamdibi istasyonundaki (3522) yüzey kayıtları rijit zemin seviyelerine indirilmiştir. Ters evirişim yöntemiyle elde edilen kayıtlar kullanılarak, farklı sahalardaki büyütme etkileri incelenmiştir. 2020 Samos depreminin düşük enerjisine rağmen, analizde elde edilen spektral büyütmeler, zeminin sönümünün aktif hale gelmemesi ile açıklanmıştır. Aynı zemin profili iki farklı omurga modeli (MKZ ve GQ/H) kullanılarak analiz edilmiş ve analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Analizler, tabakalar arasındaki kayma dalgası hızlarındaki farkı temsil eden empedanstaki farklılıkların ve zemin profili içindeki çeşitli derinliklerdeki hedef kayma dayanımı farklılıklarının, her bir modelden elde edilen sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Farklı modeller incelenmekte olan zemin profilinin özelliklerine bağlı olarak değişen sonuçlar üretebileceğinden, bu durum zemin davranışı analizleri yapmak için uygun bir model seçmenin önemini vurgulamaktadır. Zemin mukavemetindeki azalımın farklı baskın periyotlarla sahip ivme zaman kayıtlarının baskın periyotlarının değişimi üzerindeki etkisi E, R ve YG sahalarında araştırılmıştır. Zemin sıvılaşması ve yumuşamasının sismik yer hareketlerinin frekans içeriği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, Bayraklı region has been chosen to investigate the significance of local soil conditions on the 2020 Samos Earthquake and has been performed on dynamic site response. DEEPSOIL software has been used to perform analyses at D, E, R, YG, and Y sites. The deconvolution method has been used to reduce at Çamdibi station (3522) surface records of the 2020 Samos earthquake to stiff soil levels. The amplification effects of these records on different five sites have been examined using rock-level records. Despite the low energy of the 2020 Samos earthquake, the spectral amplifications obtained in the analysis have been expressed by the fact that the damping of the soil has been not activated. The same soil profile has been analyzed using two different backbone models (MKZ and GQ/H) for R site and results of analyses have been compared. It has been observed that the differences in impedance, which represent the difference in shear wave velocities between layers, and differences in the target shear strength at various depths within the soil profile had a significant impact on the results obtained from each model. This emphasizes the significance of selecting an appropriate backbone model for conducting dynamic soil behavior analysis as different models can yield different results depending on the characteristics of the soil profile being analyzed. The effect of degradation in soil strength on the variation of predominant period acceleration-time records with different predominant periods has been investigated at for E, R, and YG sites. It has been concluded that soil liquefaction and softening has a significant effect on the frequency content of seismic ground motions.