Regarding covid 19 the design of duct blowers in bus
Covid 19 ile ilgili otobüste kanal üfleme tasarımı
- Tez No: 827950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koronavirüsün ortaya çıkışıyla birlikte, hastalığı yayma yolları genişledi, sayısız hale geldi ve kontrol edilmesi zorlaştı. İnsanlar için en önemli ulaşım araçlarından biri halk otobüsleriydi ve virüs ve yolcuların otobüslerin içinde dar bir alanda toplanması nedeniyle virüsün bulaşması kolaylaştı. Toplu taşıma, hasta yolcuların ürettiği damlacıklar yoluyla koronavirüs yayma riskinin yüksek olduğu şeklinde sınıflandırıldı. Toplu taşıma bağlamında damlacık dağılımı modellerini tahmin etmek çok önemlidir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD), belirli sistemlerdeki akışkanları ve termalleri simüle etmek için çalışan bir işlemcidir. Konunun daha derinlemesine anlaşılması için çalışmalar yapılır. Otobüs tam yüklüyken Corona virüsü bulaşan kişilerin vücut sıcaklıklarını ve solunum sürecinden çıkan gaz miktarını inceleyen matematiksel bir çerçeve oluşturmak için 3 boyutlu model üretildi. Yapılan bir araştırma, 16 santigrat derece sıcaklıkta ve 1 m/s hızda havalandırma için hava kanalı alanının değiştirilmesinin kabin içi sıcaklıklarda önemli düşüşlere yol açtığını göstermiştir. Çalışmanın ana amacı, yolcuların koronavirüs ile bağlantılı karbondioksit gazı solumasını durdurmaktır. Otobüs kabinine giren havanın hızı ve hacmindeki artış, enfeksiyon konsantrasyonunu azaltmaya büyük ölçüde katkıda bulunur. Bu tezin değeri, bugün karşı karşıya kalınan sorunların iki alanını anlamakta yatmaktadır. Bulaşık alanı ile ilgili ve birçok cana mal olan ölümcül bir virüsün yayılmasını sınırlamak, ayrıca virüs salgını sorununu anlayabilecek ve çözebilecek bir mühendislik yönü. Önceki araştırmalar, havalandırma değişkenlerinin etkisini ve virüsün yayılmasındaki değişme yeteneklerini ele almıyor ve bu tez, otobüsün durumu ve yolcu sayısı içindeki tüm değişkenleri dikkate almasıyla özgünlük taşıyor.
Özet (Çeviri)
With the advent of the coronavirus, ways of spreading the disease became wide and numerous and difficult to control. One of the most important means of transportation for people was through public buses, and because of the virus and the gathering of passengers in a narrow area inside the buses, it was easy to pass on the virus. Public transportation has been classified as having a high risk of spreading coronaviruses via droplets produced by sick passengers. Predicting the patterns of droplet dispersal in the context of public transportation is crucial. Computational Fluid Dynamics (CFD) is a processor that works to simulate fluids and thermals in certain systems. Studies are carried out to gain a more in-depth understanding of the subject matter. A 3D model is produced to create a mathematical framework examining their body temperature and the amount of gas released from the respiratory process infected with the Corona virus while the bus is fully loaded. A study has shown that changing the area of the air duct for ventilation at a temperature of 16 degrees Celsius and a speed of 1 m/s leads to significant decreases in-cabin temperatures. The major goal of the study is to stop passengers from exhaling carbon dioxide gas laced with the coronavirus. An increase in speed and volume of air entering the bus cabin greatly contributes to reducing the concentration of the infection. The value of this thesis lies in understanding two areas of the problems that face today. Concerning the field of dishes and limiting the spread of a deadly virus that has claimed many lives, as well as an engineering aspect that can understand and solve the virus outbreak problem. Previous research does not deal with the effect of ventilation variables and their ability to change in the spread of the virus, and this thesis has originality in its consideration of all variables within the condition of the bus and the number of passengers.