COVID-19 salgını sırasında İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerin çevrimiçi öğretim teknolojileri ve materyallerine ilişkin tecrübeleri ve görüşleri
The experiences and views of English teachers and students regarding online instructional technologies and materials during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 815328
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, Koronavirüs (COVID- 19) salgını kaynaklı uzaktan eğitime geçiş sürecinde, çevrimiçi İngilizce derslerinde kullanılan öğretim teknolojileri ve materyalleri hakkında öğretmen-öğrenci görüş ve tecrübelerini incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada nicel veriler betimsel tarama deseni, nitel veriler ise fenomenolojik desen kullanılarak toplanmış ve incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formları ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Çalışmanın nicel örneklemi 55 öğretmen ve 321 öğrenci; nitel çalışma grubu ise 20 öğretmen ve 30 öğrenciyi kapsamaktadır. Araştırma kapsamında, uzaktan eğitim sürecinin ilk zamanlarında, öğretmenlerin ve öğrencilerin teknoloji kullanımı bağlamında adaptasyon güçlüğü yaşadıkları; teknolojiye ilgili olan öğretmenlerin öğretim teknolojileri ve materyalleri kullanımında daha az zorluk yaşadığı tespit edilmiştir. Bazı katılımcı öğrenci görüşmelerinin analiz sonuçlarına göre çevrimiçi eğitim olanaklarından çoğunlukla internet erişimi ve cihaz erişimi imkânı olan öğrenciler faydalanmaktadır. Fakat, nicel analiz sonucuna göre cihaz erişimi ile çevrimiçi derslere katılım arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Diğer yandan, öğrenciler, çevrimiçi eğitim sürecinde ilgilerine hitap eden ve dikkat çekici materyallerin kullanılmasının derse katılım motivasyonlarını artıracağını vurgulamışlardır. Ayrıca öğretmenler, öğrencilerini aktif kılmaya çalışırken teknoloji kullanım yeterliklerini geliştirdiklerini ifade etmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan eğitim, İngiliz Dili Öğretimi, Çevrimiçi Öğretim Teknolojileri, Dijital Öğretim Materyalleri
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the teacher-student views and experiences regarding the instructional technologies and materials used in online English lessons during the transition to distance education due to the Coronavirus (COVID19) pandemic. A mixed-method approach was used in this research. Quantitative data was collected and analyzed using a descriptive survey design, while qualitative data was collected and analyzed using a phenomenological pattern. Information request forms and semi-structured interview forms developed by the researcher were used as data collection tools. The quantitative sample consisted of 55 teachers and 321 students, while the qualitative study group included 20 teachers and 30 students. Within the scope of the research, it was found that the teachers and students experienced difficulties in adapting to technology usage during the early stages of distance education. The teachers who had an interest in technology faced fewer challenges in using instructional technologies and materials. According to the analysis results of some student interviews, mostly students with internet access and device availability benefited from online education opportunities. However, the quantitative analysis revealed that there was no significant relationship between device access and participation in online lessons. Besides, students emphasized that the use of materials that appeal to their interests and are attention-grabbing would increase their motivation to participate in online lessons. Also, teachers expressed that they improved their technological competence while trying to engage their students. KEYWORDS: Distance education, English Language Teaching, Online Instructional Technologies, Digital Teaching Materials