Ali Şı̇r nevᾱyı̇'nin Türkçe divᾱnlarında edatlar
Prepositions in Ali Şir Nevᾱyi's Turkish divᾱns
- Tez No: 827975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE KARAHAN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Bu tezin amacı, Çağatay Türkçesini, yazdığı eserler ve dili kullanış biçimi ile klasik formuna ulaştıran Ali Şı̇̄r Nevāyı̇̄'nin Türkçe divānlar adı altındaki eserlerinde kullandığı edatların tespitini yapmak ve çeşitli başlıklar altında tasnif etmektir. Bu çalışmada Ali Şı̇̄r Nevāyı̇̄'nin Türkçe divānları olarak şu eserleri incelenmiştir: Ġarā'ibü'ṣ-Ṣıġar, Nevādirü'ş Şebāb, Bedāyi'u'l-Vasaṭ, Fevāyidü'l-Kiber. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Çağatay Türkçesi ve Edebiyatı, Ali Şı̇̄r Nevāyı̇̄'nin hayatı ve edebi şahsiyeti ile inceleme konusu eserler hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde edat konusu ele alınmış ve üçüncü bölümde ise edatlar, incelenen metinlerden seçilmiş metin parçaları ile örneklendirilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to identify and classify the prepositions used in the works of Ali Şı̇̄r Nevāyı̇̄, who brought Chagatay Turkish to its classical form with the works he wrote and the way he used the language, under the name of Turkish divāns. In this study, the following works of Ali Şı̇̄r Nevāyı̇̄ as Turkish s were examined: Ġarā'ibü'ṣ-Ṣıġar, Nevādirü'ş Şebāb, Bedāyi'u'l-Vasaṭ, Fevāyidü'l-Kiber. This thesis consists of three parts. In the first part, Chagatay Turkish and its literature, general information about Ali Şı̇̄r Nevāyı̇̄'s life and literary personality and the works that are the subject of the study are given. In the second part, the subject of prepositions is discussed, and in the third part, the couplets and prepositions selected from the analyzed texts are explained by giving examples.