Klinik psikoloğun psikoterapötik tedavi sözleşmesinden doğan sorumluluğu
- Tez No: 827978
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Psikoterapötik tedavi sözleşmesi, serbest çalışan klinik psikolog ile danışan arasında kurulan, psikoloğun ücret karşılığında danışanın psikiyatrik rahatsızlığının tedavisi için psikoterapi yaklaşımları içerisinde danışanın psikiyatrik rahatsızlığının niteliğine göre seçtiği ve psikoterapi uyguladığı özel hukuk sözleşmesidir. Klinik psikoloğun sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerin başında psikoterapötik tedavi gelmektedir. Klinik psikolog sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini özenle yerine getirmelidir. Burada sır saklama, sadakat gösterme, aydınlatma yükümlülüğü, kayda geçirme yükümlülüğü gibi durumlar ele alınmıştır. Psikoloğun psikoterapötik sözleşmesinden kaynaklanan bu yükümlüklerine aykırı hakaret ederek danışana zarar vermesi halinde sorumluluğu doğacaktır. Psikoterapötik tedavi sözleşmesinde zarara uğrayan danışan maddi ve manevi zararlarının tazminini talep edebilir. Danışan uğramış olduğu zararları, hukuka aykırılığı ile illiyet bağının varlığını ispat etmek zorundadır. Buna karşılık olarak ise klinik psikolog da kusurunun bulunmadığını ispat etmekle yükümlüdür.
Özet (Çeviri)
A psychotherapeutic treatment contract is a private law contract between a self-employed clinical psychologist and a client, where the psychologist, in return for a fee, selects and performs psychotherapy according to the nature of the client's psychological disorder within the psychotherapy approaches for the treatment of the client's psychological disorder. Psychotherapeutic treatment is the primary obligation of the clinical psychologist arising from the contract. The clinical psychologist must fulfil his/her contractual obligations diligently. Here, situations such as confidentiality, loyalty, obligation to inform, obligation to record are discussed. If the psychologist causes harm to the client by violating these obligations arising from the psychotherapeutic contract, his/her responsibility will arise. The client who suffers damage in the psychotherapeutic treatment contract may claim material and moral damages. The client must prove the existence of a causal link between the damages suffered and the illegality. In return, the clinical psychologist is obliged to prove that he/she is not at fault.