The relationship between risky online activities, depressive symptoms, and insecure attachment style among young people: A test of the stress generation hypothesis
Gençler arasında çevrimiçi riskli aktiviteler, depresif semptomlar ve güvensiz bağlanma stili arasındaki ilişkinin stres oluşturma hipotezi temelinde incelenmesi
  1. Tez No: 827977
  2. Yazar: ECEM ERTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, 6 yaygın riskli çevrimiçi aktivite olan (a) siber zorbalığa maruz kalma, (b) aşırı internet kullanımı, (c) zararlı içeriğe maruz kalma, (d) kişisel verilerin kötüye kullanımı, (f) yabancılarla iletişim kurmak ve (e) cinsel içerikli mesajlaşmanın genç yetişkinler arasındaki yaygınlığını ölçmeyi hedeflemiştir. Önceki araştırmalar, riskli çevrimiçi aktivitelerde bulunma ile olumsuz ruh sağlığı sonuçları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiş olsa da, bu ilişkinin altında yatan mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamıştır. İkincil olarak bu çalışma, Stres Oluşturma hipotezi odağında kaygılı ve kaçıngan bağlanma stili kontrol edilirken depresif belirtiler ve riskli çevrimiçi aktiviteler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Depresif semptomları olan bireylerin negatif bilişsel baş etme stratejileri ve kişilerarası ilişki tutumlarının etkisiyle çevrimiçi ortamda daha fazla riskli ve stres içeren aktivitelere aktif olarak katılabilecekleri önerilmiştir. Araştırmaya Beck Depresyon Envanteri (BDI), Riskli Çevrimiçi Aktiviteler Anketi ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (ECR-R) anketini dolduran 18-26 yaş arası 378 genç yetişkin katılmıştır. Araştırmanın bulguları, riskli çevrimiçi aktivitelerin gençler arasında yaygın olduğunu göstermiştir. En yaygın olanı aşırı internet kullanımı (%94,4), ardından zararlı içeriğe maruz kalma (%79,6), yabancılarla tanışma (%66,4), cinsel içerikli mesajlaşma (%30,4), siber zorbalık (%28,9) ve kişisel verilerin kötüye kullanımı (%24.9) katılımcılar tarafından bildirilmiştir. Ek olarak, doğrusal hiyerarşik regresyon analizi bulguları, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stilini kontrol ettikten sonra, depresif belirtilerin riskli çevrimiçi aktiviteleri (aşırı internet kullanımı, kişisel verilerin kötüye kullanımı, zararlı içeriğe maruz kalma, siber zorbalık ve çevrimiçi olarak yabancılarla tanışma) istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Ayrıca kaygılı bağlanma çevrimiçi yabancılarla tanışma, aşırı internet kullanımı ve kişisel verilerin kötüye kullanılması gibi aktiviteleri yordamıştır. Bu bulgular, depresif semptomların gençlerde riskli çevrimiçi aktivitelere katılım olasılığını artırdığına işaret etmektedir. Çalışmanın bulguları çevrimiçi bağlamda riskli aktiviteleri anlamada stres oluşturma teorisinin uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the prevalence rate of six risky online activities (ROAs) among young people: (a) cyberbullying, (b) excessive internet use, (c) exposure to harmful content, (d) misuse of personal data, (e) sexting, and (f) meeting strangers. While previous research has demonstrated a link between engaging in risky online activities and adverse mental health outcomes, the mechanisms underlying this relationship are not yet fully understood. Following the Stress Generation hypothesis, we aimed to investigate whether depressive symptoms, when controlling for insecure attachment style, predict six risky online activities. The study included 378 young people aged between 18-26, who completed The Beck Depression Inventory (BDI), The Risky Online Activities Survey, and The Experiences in Close Relationships Revised (ECR-R). The findings revealed that ROAs are prevalent among young people, with excessive internet use being the most common (94.4%), followed by exposure to harmful content (79.6%), meeting strangers (66.4%), and sexting (30.4%). Cyberbullying had a prevalence rate of 28.9%, and misuse of personal data was reported by 24.9% of participants. Furthermore, the results of the linear hierarchical regression analysis showed that after controlling for anxious and avoidant attachment style, depressive symptoms significantly predicted ROAs, including excessive internet use, personal data misuse, exposure to harmful content, cyberbullying perpetration, and meeting strangers online. These findings suggest that depressive symptoms increase the likelihood of engaging in all ROAs in young people, while anxious attachment only predicted certain activities, such as meeting strangers online, excessive internet use, and personal data misuse. These results support the applicability of stress generation theory in understanding risky activities in the online context.