Development of hydroxyapatite coated and bioactive orthopedic sutures
Hidroksiapetit kapli ve biyoaktif ortopedik süturlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 827983
  2. Yazar: BENGİSU KUBAŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu proje'de klinikte kullanılmakta olan ortopedik sütürlere yüzey modifikasyonu yapılarak kemik doku kaynaşması ve rejenerasyonunu hızlandırmak için; Süturların yüzeyine kemik dokusu ile kaynaşmasını kolaylaştıracak potansiyele sahip ağırlıkça %10 Hidroksiapetit (HAp) ile seçici olarak osteoblast kemik hücrelerinin tutunmasını sağlayacak ağırlıkça %1 oranında küçük peptit dizileri eklendi. Bu eklenme sonucunda süturlerin implantasyon sonrası kemik dokusu ile entegrasyonuna katkıda bulunması sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, ağırlıkça %0,5 oranında α-Tocopherol (Vitamin E) bu yüzey kaplamasına enkapsüle edildi ve yavaş ve sürekli salımı sağlandı. Bu sayede tedavinin bir adımı da oksidatif stresin azaltılarak kemik doku rejenerasyonu olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this project, in order to accelerate bone tissue fusion and regeneration by making surface modifications to the orthopedic sutures used in the clinic; 10% Hydroxyapatite (HAp) (by weight), which has the potential to facilitate fusion with bone tissue, and 1% (by weight) small peptide sequences that selectively attach osteoblast bone cells were added to the surface of the sutures. As a result of this addition, it was ensured that the sutures contributed to the integration of the bone tissue after implantation. In addition, 0.5% of α-Tocopherol (Vitamin E) (by weight) was encapsulated in this surface coating, resulting in the slow and sustained release. In this way, one treatment step will be bone tissue regeneration by reducing oxidative stress.