Gunnar Jarring koleksiyonunda bulunan Uygurca Hurliḳa ve Hemrah destanı (Giriş-metin -inceleme-dizin)
The tale of Hurliḳa and Hamrah written in Uyghur from the Jarring collection (Introduction -text-analaysis-index)
- Tez No: 828000
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tezin konusunu Jarring Koleksiyonunda yer alan Hurliḳa-Hemrah Destanı oluşturmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı hakkında genel bilgiler bulunmaktadır. Tezin birinci bölümünde ise Doğu Türkistan tarihi, Çağatayca ve Yeni Uygurca, Hurliḳa-Hemrah destanı ve bunun gibi birçok el yazma eserinin İsveç'e götürülmesine vesile olan İsveçli Misyonerler ve onların Doğu Türkistan'da yürüttüğü faaliyetler, İsveç Lund Üniversitesine bağlı Gunnar Jarring Koleksiyonu, Türkolog Gunnar Jarring üzerinde yapılan araştırmalar yer almıştır. Destan hakkında bilgilerin verildiği ikinci bölümde destanın yazım ve dil özelliği gösterilmiş, destanın ses, biçim özelliği Çağdaş Uygurca ve Ağızları ile karşılaştırılmıştır. Son bölümde metnin standart çeviri yazısı verilmiştir. Metinde yer alan sözcüklerin yalın ve çekimli biçimleri anlamsal özellikleriyle birlikte dizin kısmında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Hurliḳa-Hemrah Epic in the Jarring Collection. The thesis is composed of three chapters. The introduction provides general information about the subject and purpose. The first chapter of the thesis covers the history of East Turkestan, Chagatai and New Uyghur, the Swedish missionaries who brought the Hurliḳa-Hemrah Epic and many other manuscripts to Sweden and their activities in East Turkestan, the Gunnar Jarring Collection of Lund University in Sweden, and the research on Turkologist Gunnar Jarring. In the second chapter, where information about the epic is presented, the spelling and linguistic features of the epic are shown, and the phonetic and morphological features of the epic are compared with the contemporary Uyghur language and its dialects. In the final chapter, the standard translation of the text is given. The plain and conjugated forms of the words in the text are shown in the index section, along with their semantic characteristics.