Öğrenme güçlüğü olan öğrencilere uygulanan matematik müdahaleleri: Bir meta-sentez çalışması
Mathematics interventions for students with learning disabilities: A meta-synthesis study
- Tez No: 828001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, öğrenme güçlüğü olan öğrencilere uygulanan matematik müdahaleleri çalışmalarını meta-sentez yöntemiyle birleştirerek çalışmalara bütüncül olarak bakabilmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2000-2022 yılları arasında Türkçe ve İngilizce dillerinde yayımlanan bilimsel makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri“meta-sentez”araştırma yöntemi kullanarak incelenmiştir. Öğrenme güçlüğü, özgül öğrenme güçlüğü, diskalkuli, learning disability, specific learning disability, dyscalculia anahtar kelimeleri matematik ve mathematics kelimeleri ile farklı şekillerde birleştirilerek ulaşılan ve dâhil edilme kriterlerini sağlayan, deneysel-yarı deneysel, nicel, nitel veya karma yöntem kullanan 4 yüksek lisans tezi, 8 doktora tezi ve 29 bilimsel hakemli makale araştırmanın veri kaynağını oluşturmaktadır. Toplam 41 çalışma incelenmiş ve bu çalışmalar belirlenen 5 tema altında gruplandırılmıştır. Çalışmanın güvenirliği“Miles ve Huberman”güvenirlik formülü kullanılarak ve geçerliği“Uzman Görüşü”alınarak sağlanmıştır. Araştırmaya dahil edilen tez ve makalelerin nitel bulguları sentezlenmiştir. Araştırma bulgularına göre; öğrenme güçlüğü bulunan öğrencilere yapılan matematik eğitimi uygulamaları öğrencilerin akademik başarılarına olumlu etki sağlamaktadır. Öğrenciler, matematik öğrenmek için uygulama ve stratejilerden haberdar olmadıkları gibi öğretmenler de bu strateji ve yöntemleri kullanmadıkları belirlenmiştir. Öğrenme güçlüğü bulunan öğrencilere uygulanan matematik müdahalelerine ilişkin sonuçlar dikkate alındığında bilimsel temellere dayanan matematik müdahalelerinin öğretmen ve öğrenciler tarafından farkındalığının sağlanması için gerekli tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to be able to look at the works in a holistic way by combining the studies of mathematics interventions applied to students with learning disabilites with the method of meta-synthesis. For this purpose, scientific articles published in Turkish and English between 2000-2022, master's and doctoral theses have been examined using the research method“meta-synthesis ”. 4 master's theses, 8 doctoral theses and 29 scientific articles using experimental, semi-experimental, quantitative, qualitative or mixed methods, which are reached with the keywords“learning disability”,“specific learning disability”,“dyscalculia”and the word“Mathematics”and provide criteria for inclusion, constitute the data source of the research. A total of 41 studies have been examined, and these studies have been grouped under 5 themes identified. The reliability of the study has been obtained through the“Miles and Huberman”reliability formula and with“Expert Opinion”validity. Qualitative findings from theses and articles included in the research have been synthesized. According to the research findings; Mathematics education practices made to students with learning disabilities have had a positive effect on students' academic achievements. It has been found that students are unfamiliar with the practices and strategies for learning mathematics, and that teachers are not using these strategies and methods, as well. Considering the results of mathematics interventions applied to the students with learning disabilities, essential measures should be taken to ensure awareness of mathematics interventions based on scientific foundations by teachers and students.