Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki koordinatör müdür yardımcılarının iş yüklerine ilişkin görüşleri
The views of vice coordinator principals in Vocational and Technical Anatolian High Schools on their workload
- Tez No: 828013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev alan koordinatör müdür yardımcılarının iş yüklerine ilişkin görüşlerini ve bu iş yükünün hem okul ve hem de okul- dışı yaşamlarına etkilerini ortaya koymaktır. Bu konuya ilişkin Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev alan müdür yardımcılarının görüşleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda gönüllük esasına bağlı olarak Antalya ilinin üç merkez ilçesinde (Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez), Meslek liselerinde görev almış 17 koordinatör müdür yardımcılarının görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmaya katılan koordinatör müdür yardımcılarının 7'sinin kadın 12'sinin erkek olmak üzere çoğunluğu lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda gönüllü olarak araştırmaya katılan koordinatör müdür yardımcılarına 8 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Bu görüşme formlarından elde edilen veriler, içerik ile betimsel analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; koordinatör müdür yardımcılarının mesai saatleri dâhilinde sorumlu oldukları iş ve işlemler hem zaman bakımından hem de iş gücü bakımından fazla yorucu olduğu belirlenmiştir. Yoğunluğun sebebine neden olan ve koordinatör müdür yardımcılarının mesleklerini icra ederken yaşadığı güçlükler saptanmış olup, araştırmada detaylı bir şekilde verilmiştir. Bu güçlerden bazıları şu şekildedir; SGK'dan gelen idari para cezaları, bir ay içinde tamamlanması gereken evrak işleri, öğrencilerin staj gördüğü işletmelerdeki iş ve işlemlerdir. Bu güçlüklerin yarattığı sonuç ise koordinatör müdür yardımcılarının mesai saatleri dışına çıkarak ya da yaz tatili boyunca diğer müdür yardımcılarından daha yoğun tempoda çalışmalarına sebep olduğu saptanmıştır. Bütün bu bulgular sonucunda koordinatör müdür yardımcılarının sosyal ve iş-okul hayatlarını olumsuz yönde etkilediğine dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the views of vice coordinator principals working in Vocational and Technical Anatolian High Schools regarding their workload and the effects of this workload on both their school and out-of-school lives. The opinions of vice coordinator principals working in Vocational and Technical Anatolian High Schools on this issue were examined. For this purpose, the opinions of 17 vice coordinator principals who worked in vocational high schools in three central districts of Antalya province (Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez) were consulted on a voluntary basis. It was determined that the majority of the vice coordinator principals participating in the study, 7 of whom were female and 12 of whom were male, were undergraduate graduates. In this context, a semi-structured interview form consisting of 8 questions was applied to the vice coordinator principals who voluntarily participated in the study. The data obtained from these interview forms were analyzed using content and descriptive analysis techniques. A holistic single case design was used in the study. According to the results of the study, it was identified that the work and operations that the deputy coordinator principals are responsible for during working hours are very tiring both in terms of time and labor force. The difficulties that cause the reason for the workload and the difficulties experienced by the deputy coordinator managers while performing their professions have been determined and are given in detail in the research. Some of these difficulties are as follows; administrative fines from the SSI, paperwork that must be completed within a month, work and transactions in the enterprises where students are interned. As a result of these difficulties, it was found that the vice coordinator principals worked more intensively than other vice principals by going out of working hours or during the summer vacation. As a result of all these findings, it was found that the social and work-school lives of deputy coordinating principals were negatively affected.