Karavan turistlerinin motivasyonları
Tourist motivation in caravan tourism
  1. Tez No: 828044
  2. Yazar: CEREN BUĞU GÜVEN DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma karavan turistlerinin Antalya Bölgesi'nde konaklamayı tercih etme motivasyonlarını incelemektedir. Araştırma, turistlerin seyahatlerini neden karavan ile gerçekleştirmeyi seçtiklerini ve Antalya Bölgesi'nde konaklamak isteme nedenlerini belirlemeyi ve katılımcıları motivasyona dayalı olarak gruplandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Ekim 2022 – Ocak 2023 tarih aralığında Antalya Bölgesi'nde bulunan 227 karavan turistinden ankette belirtilen itici ve çekici faktörleri değerlendirmeleri istendi ve motivasyona dayalı bir kümeleme gerçekleştirildi. Böylelikle çalışmaya dahil olan katılımcıların motivasyonları ve motivasyonlarındaki benzerlik ve farklılıklar belirlendi. Aynı zamanda turistlerin sosyo demografik özellikleri, seyahat alışkanlıkları ve sosyal medya kullanımları incelendi. Ayrıca turistlerin destinasyona gerçekleştirdikleri seyahatin beklentilerini karşılayıp karşılamadığı öğrenilerek, memnuniyetleri ölçüldü. Bu çalışma, turistlerin motivasyonlarını belirleyerek Antalya Bölgesi'nde karavan turizmine ilgiyi arttırmayı ve karavan turizminin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra çalışma, karavan turistlerinin memnuniyetlerini ölçerek karavan turizminde mevcut durumun iyileştirilmesi ve bölgenin potansiyelinin fark edilmesi konusunda destek olmaktadır. Ayrıca araştırma turistlerin sosyo-demografik özellikleri ve tatil alışkanlıkları arasındaki benzerlik ve farklılıkları inceleyerek turist profilleri hakkında faydalı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the motivations of caravan tourists to choose to stay in Antalya Region. The research aims to determine why tourists choose to travel by caravan and the reasons why they want to stay in Antalya Region. For this purpose, with the questionnaires applied to 227 caravan tourists in Antalya Region between October 2022 - January 2023, tourists were asked to evaluate the push and pull factors stated in the questionnaire. With the socio-demographic information obtained from the applied questionnaires, tourists were segmented into homogeneous groups, considering their age groups, education levels, gender and occupations. The similarities and differences in the motivations of the participants included in the study were determined. In addition, the satisfaction of the tourists was measured by finding out whether their trip to the destination met their expectations. This study aims to increase the interest in caravan tourism in Antalya Region and contribute to the development of caravan tourism by determining the motivations of tourists. In addition, by measuring the satisfaction of caravan tourists, the study supports the improvement of the current situation in caravan tourism and the realization of the potential of the region. Furthermore, the findings of the study also reveal useful results for researchers who examine the effect of tourists' socio-demographic differences on their motivation.