Rekreasyon ve etkinlik turizmi kapsamında festivallerin değerlendirilmesi: karaman ilinde bir uygulama
Evaluation of festivals within the scope of recreation and event tourism: an application in karaman province
- Tez No: 883559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ KIRICI TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Karaman ilinde düzenlenen festivallerin rekreasyon ve etkinlik turizmi açısından analizini sunmaktadır. Araştırmanın amacı, Karaman'daki festivallerin turistler tarafından tercih edilme nedenlerini, bu festivallerin ekonomik, sosyo-kültürel ve fiziksel çevreye olan etkilerini ve festivallerin olumlu ve olumsuz yönlerini belirlemektir. Ayrıca araştırma festivallerin turist sayısını nasıl arttırdığını, ulusal ve uluslararası bilinirliği artırmak için neler yapılması gerektiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma deseni fenomenoloji olarak belirlenmiş olup, verilerin analizi sürecinde MAXQDA programı kullanılarak betimsel bir analiz gerçekleştirilmiş ve açık kod ile kapalı kod sistemlerinden faydalanılarak veriler işlenmiştir. Araştırma Karaman'da düzenlenen festivallere katılan turizm paydaşları ve festival organizatörlerinden oluşan toplam 24 kişi ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Karaman ilindeki festivallerin genellikle yöresel ürün ve gastronomi temalı oldukları saptanmıştır. Potansiyel festivallerin de aynı temalara veya gençlik ve kültür festivallerine odaklanabileceği belirlenmiştir. Ekonomik olarak festivaller yerel ekonomiye ve istihdama katkı sağlarken, sosyo-kültürel olarak ise kültürel kaynaşma ve etkileşimi teşvik etmektedir. Ancak bölgedeki yoğunluk çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Turistlerin festivalleri tercih etmelerinin nedeni Karaman'ın tarihi ve turistik yerlerini keşfetme istekleridir. Festivallerin ulusal ve uluslararası tanınırlığını artırmak için sosyal medya ve dijital platformlar etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Sonuç olarak festivallerin olumlu etkileri arasında kültürel ve sosyal etkileşim ön plana çıkarken olumsuz etkiler arasında çevresel faktörler bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis study presents the analysis of festivals held in Karaman province in terms of recreation and event tourism. The aim of the research is to determine the reasons why people prefer festivals in Karaman, whether these festivals are available to people with economic, socio-cultural and physical health conditions, and the positive and negative situations of the festivals. Additionally, this research aims to reveal how festivals increase the number of tourists and what needs to be done to increase national and international awareness. The research design was determined as phenomenology, and during the data analysis process, a descriptive analysis was carried out using the MAXQDA program and the data was processed using open code and closed code systems.The research was carried out by semi-structured interview method with a total of 24 people, consisting of tourism stakeholders and festival organizers who participated in the festivals held in Karaman. As a result of the research, it was determined that the festivals in Karaman province were generally themed around local products and gastronomy. It has been determined that potential festivals could focus on the same themes or youth and cultural festivals. Economically, festivals contribute to the local economy and employment, while socio-culturally, they encourage cultural cohesion and interaction. However, density in the region may cause environmental pollution. The reason why tourists prefer festivals is their desire to explore Karaman's historical and touristic places. Social media and digital platforms are used effectively to increase the national and international recognition of the festivals. As a result, while cultural and social interaction stands out among the positive effects of festivals, there are environmental factors among the negative effects.