Yöre halkının yaşam kalitesi, memnuniyet ve turizm gelişimini destekleme niyeti kapsamında turistik festivallerin incelenmesi
Investigation of touristic festivals within the scope of the local people's quality of life, satisfaction and intention to support tourism development
- Tez No: 828057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma yöre halkının yaşam kalitesi, memnuniyet ve turizm gelişimini destekleme niyeti kapsamında turistik festivallerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Etkinlik turizmi kapsamı içerisinde Antalya ilinin Manavgat ilçesinde her yıl düzenlenen festivallerin yöre halkına olumlu ve olumsuz etkilerini belirlemektir. Düzenlenen bu festivallerin yöre halkının yaşam kalitesi üzerine etkileri, yöre halkının memnuniyeti ve turizm gelişimine destekleri, festivale dair görüş ve önerilerinin değerlendirilerek ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çekmesi araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan örneklem yöntemi neticesinde yöre halkına anket uygulanmıştır. Anketler yüzyüzeve elektronik ortamda olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmiştir. Araştırma anketleri Manavgat destinasyonunda yaşayan 425 kişiden elde edilmiştir. Hatalı ve eksik doldurulan anketlerin çıkartılmasından sonra kalan 402 anket üzerinden araştırma analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada festivallerin yöre halkı üzerindeki olumlu, olumsuz etkileri, yaşam kalitesi, festival memnuniyeti ve festival turizmine desteklemelerine ilişkin algıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma sonuçları özellikle festivallerin olumlu algılarının yaşam kalitesi, festival memnuniyeti ve festival turizmine desteklemelerine pozitif yönlü etki ettiğini göstermektedir. Gelecek çalışmalarda benzer değişkenlerin farklı destinasyonlar üzerindeki etkilerinin araştırılması literatürdeki boşluğun doldurulmasına yardımcı olabilir. Özellikle deniz kum güneş turizminden bağımsız daha çok kültür turizmi ya da gastronomi turizmi odaklı marka olmuş destinasyonlarda düzenlenecek benzer çalışmalar önemli görülmektedir. Araştırma sonuçları kapsamında alanyazında çalışan akademisyenlere, destinasyon yönetim örgütlerine ve turizm işletme yöneticilerine bir takım teorik ve pratik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to examine touristic festivals in the context of local people's quality of life, satisfaction and intentions to support tourism development. Within the scope of event tourism, it is to determine the positive and negative effects of the festivals which are organised every year in Manavgat district of Antalya province on the local people. It is another aim of the research to draw attention to the problems that may arise by evaluating the effects of these festivals on the quality of life of the local people, the satisfaction of the local people and their support for tourism development, their opinions and suggestions about the festival. Convenience sampling method has been used in the research. As a result of the sampling method used, a questionnaire has been applied to the local people. The surveys have been carried out in two ways, face-to-face and electronically. Research questionnaires have been obtained from 425 people living in Manavgat destination. Research analyses have been carried out on the remaining 402 questionnaires after the removal of incorrect and incompletely completed questionnaires. In this study, the relationships between the positive and negative effects of festivals on local people, their perceptions of quality of life, festival satisfaction and their support for festival tourism have been analysed. The results of the research indicate that especially positive perceptions of festivals have a positive effect on quality of life, festival satisfaction and support for festival tourism. In future studies, investigating the effects of similar variables on different destinations may help to fill the gap in the literature. In particular, similar studies to be conducted in destinations that are independent from sea, sand and sun tourism and have become a brand with a focus on cultural tourism or gastronomy tourism are considered important. Within the scope of the research results, a number of theoretical and practical suggestions have been developed for academicians working in the literature, destination management organisations and tourism business managers.