Women's confinement and struggle against the patriarchal family structure: A feminist analysis of selected women's writing in the light of Kate Millett's concept of sexual politics
Kadının hapsedilmesi ve ataerkil aile yapısına karşı mücadelesi: Seçilmiş kadın yazarların eserlerine Kate Millett'ın cinsel politika kavramı çerçevesinde feminist incele
- Tez No: 828059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİNA CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde amaçlanan Kate Millett'in 1970 tarihli Sexual Politics eserinde öne çıkardığı kavramsal analiz çerçevesinden yararlanarak, üç farklı dönemde yazılmış iki kısa öykü ve bir romandaki baş kadın karakterlerin analiz edilmesidir. Kate Millett Sexual Politics adlı eserinde Cinsel Politika ve Cinsel Devrim şeklinde iki önemli kavram formüle etmiş, birinci dalga feminist hareketten sonra edebi dünyadaki reaksiyoner, cinsiyetçi edebiyatçıları eleştirmiştir. Fakat çalışmasının getirdiği en önemli katkı ve ikinci dalga feminist hareketin kurucu metinlerinden biri olması, geleneksel aile yapısının ortadan kaldırılmasını gerçek bir cinsel devrimin temel önkoşulu olarak görmesidir. Bu doğrultuda orta sınıfa ait olan ve dönemin geleneksel aile yaşamları içinde eş ve anne olarak uyumlu bir şekilde rollerini yerine getirmeye çalışan ancak bu süreçte akli dengesini yitiren, anlam arayışı içine düşen, çaresizliğe ve intihara sürüklenen kadınları işlemiş edebi eserler ele alınacaktır. Ele alınacak çalışmalar Charlotte Perkins Gilman'ın“The Yellow Wallpaper”(1892) adlı öyküsü, Doris Lessing'in“To Room Nineteen”öyküsü (1963) ve Margaret Atwood'un“The Blind Assassin”(2000) romanı işlenmektedir. Bu üç eserin seçilmesinin bir sebebi başkahramanlarının benzer açmazlar içinde bulunması ve onların içinde bulundukları geleneksel aile yapıları üzerinden onları bu açmaza sürükleyen cinsiyet politikalarının anlamlandırılmasının hedeflenmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the main female characters in two short stories and a novel written in three different periods, using the conceptual analysis framework that Kate Millett put forward in her 1970 work Sexual Politics. Kate Millett formulated two important concepts as Sexual Politics and Sexual Revolution in her book Sexual Politics, and criticized the reactionary and sexist literary figures in the literary world after the first wave feminist movement. However, the most important contribution of her work and being one of the founding texts of the second wave feminist movement is that she sees the abolition of the traditional family structure as the basic prerequisite for a real sexual revolution. In this direction, literary works that deal with women who belong to the middle class and try to fulfill their roles as wives and mothers harmoniously in the traditional family lives of the period, but lose their mental balance in this process, fall in search of meaning, and drift into despair and suicide will be discussed. The works to be discussed are Charlotte Perkins Gilman's story“The Yellow Wallpaper”(1892), Doris Lessing's“To Room Nineteen”(1963) and Margaret Atwood's“The Blind Assassin”(2000). One of the reasons for choosing these three works is that their protagonists are in similar dilemmas and it is aimed to make sense of the gender politics that drag them into this dilemma through their traditional family structures