Konut sorunu olan kadınların sosyal yardım deneyimleri ve uzmanların bakış açısı
The social assistance experiences of women facing housing problems and the perspectives of professionals
- Tez No: 950262
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ATASÜ TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Barınma, bireyin fiziksel güvenliğini sağlamanın ötesinde, sosyal aidiyet, mahremiyet ve insan onuruna yaraşır bir yaşamın temel koşuludur. Ancak toplumsal eşitsizlikler, özellikle kadınlar açısından barınmayı kırılgan ve güvencesiz hale getirmektedir. Araştırmanın temel amacı, kadınların barınma deneyimlerinin yoksulluk ve konut politikaları ekseninde nasıl şekillendiğini, bu süreçte toplumsal cinsiyet, etnik kimlik, sınıf ve aile yapısı gibi kesişen eşitsizliklerle nasıl mücadele ettiklerini anlamaktır. Çalışmada feminist yöntem, bakış açısı ve sosyal çalışma kuramından yararlanılmıştır. Nitel araştırma desenine sahip çalışma İzmir'de çeşitli ilçelerden SED hizmetinden faydalanan 27 kadın ve 22'si meslek elemanı, 11'i SYDV personeli, 2'si STK temsilcisi 7'si İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden sosyal hizmet uzmanı olan 42 uzman olmak üzere 69 kişi ile yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı aracılığıyla tematik analizle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda“Kadınların Barınma Mücadelesinde Sınırlılıklar ve Olanaklar”, Kadınların Kötü Barınma Koşullarına Kapatılması ve Buna Karşı Geliştirdikleri Stratejiler“ ve ”Politika Önerileri" olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. Kadınların çoğunlukla yetersiz, insan onuruna yakışmayan koşullarda yaşadıkları, bu durumun yalnızca fiziksel değil aynı zamanda toplumsal ve kurumsal denetimle, cinsiyet normları ile iç içe geçmiş bir kapatılma haline dönüştüğü ve SED hizmetinin cinsiyet temelli kapatılmayı besleyen, son yıllarda barınma sorunlarının çözümü için kullanılan bir sosyal yardım aracı haline geldiği, bu araştırmanın öne çıkan bulgularıdır. Bu süreç çift yönlü kapatılma kavramıyla ifade edilmiştir. Çift yönlü kapatılma, kadınların kötü barınma koşullarına mekânsal olarak bağımlı bırakılırken aynı zamanda toplumsal cinsiyet normlarıyla gözetim ve denetime maruz bırakılmasını ifade etmektedir. Araştırma sonucunda sosyal yardımların kadınların yaşamlarını ataerkil normlara uygunluk üzerinden denetleyen ve kadını ekonomik ve sosyal bakımdan güçlendirmekten ziyade aile merkezli bir yaklaşımla kötü barınma koşullarına hapseden bir işleyişe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmanın kadınların yoksullukla bağlantılı barınma deneyimleri görünür hale getirmesi ve kadın dostu konut politikası geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Beyond ensuring the physical safety of the individual, housing is a basic condition for social belonging, privacy and a life worthy of human dignity. However, social inequalities make housing fragile and precarious, especially for women. The main purpose of this study is to understand how women's housing experiences are shaped by poverty and housing policies, and how they struggle against intersecting inequalities such as gender, ethnic identity, class and family structure in this process. The study utilizes feminist methodology, perspective and social work theory. The study, which has a qualitative research design, is based on in-depth interviews with 27 women benefiting from SED services from various districts in Izmir and 69 in-depth interviews with 42 experts, including 22 professionals, 11 SYDV staff, 2 NGO representatives and 7 social workers from Izmir Metropolitan Municipality. The data obtained from the research was analyzed by thematic analysis through MAXQDA 2020 program. As a result of the analysis, three main themes were identified:“Limitations and Possibilities in Women's Struggle for Housing”,“Women's Enclosure in Poor Housing Conditions and the Strategies Developed in Response”and“Policy Recommendations”. The prominent findings of this research are that women mostly live in inadequate conditions that do not befit human dignity, that this situation has turned into a form of confinement that is not only physical but also intertwined with social and institutional control and gender norms, and that the SED service has become a social assistance tool that feeds gender-based confinement and has been used to solve housing problems in recent years. This process is expressed by the concept of bidirectional closure. Bidirectional closure refers to the fact that women are left spatially dependent on poor housing conditions while at the same time being subjected to surveillance and control through gender norms. As a result of the research, it is understood that social assistance has a functioning that controls women's lives through compliance with patriarchal norms and imprisons women in poor housing conditions with a family-centered approach rather than empowering them economically and socially. The study is expected to make women's poverty-related housing experiences visible and contribute to the development of a women-friendly housing policy.