Mesleki ve teknik liselerde bilişim teknolojilerinin kullanımı
Use of information technologies in vocational and technical high schools
  1. Tez No: 828063
  2. Yazar: TURGUT AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKIN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Donanımlı eleman gereksiniminin karşılanmasına dair eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü hem mesleki hem de teknik liseler gerek ülke ekonomisi gerekse öğrenciler adına değer sağlayan kurum ve kuruluşlardır. Diğer taraftan kurum ve kişilerin çalışma yüklerini azaltılması ve çalışma süreçlerini geliştirmeye katkı vermesi olmak üzere birçok özellikten dolayı bilgi sistemlerinin devletler bakımından katkısı gittikçe artış göstermektedir. Bu kapsamda, bilişim teknolojileri eğitim hizmeti almış olan kişilerin alanlarında uzmanlık eğitimlerine geçmelerinin başlangıcı olan lise eğitiminin ne şekilde ilerlediğine dair bilgiler oldukça önemlidir. Yapılan çalışma ülkemizdeki hem mesleki hem de teknik liselerde kullanılan bilişim teknolojilerini konu edinmiştir. Dolayısıyla bu alanda bir kaynak oluşturması adına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to meet the needs of equipped personnel, industrial and technical high schools, where education and training are carried out, are institutions and organizations that provide value for the country's economic institutions. Other groups of institutions and individuals increasingly show to carry their body states due to the knowledge of many features, such as lifting the workloads and contributing to the people living in the study rooms. In these areas, information on how high school education is the beginning of the parents' last education of the users who have received education in information technologies is very important. The study's consumer is about the information technologies used in professional and technical high schools. Therefore, it will be beneficial in terms of creating a resource in this field.