Sim Racing oyuncularının bilişsel iş yükü düzeylerinin incelenmesi
Examination of cognitive workload levels of Sim Racing players
  1. Tez No: 828066
  2. Yazar: AHMET EMRE FAKAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı sim racing oyuncularının bilişsel iş yükü düzeyinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma, deneysel araştırma modeli türlerinden tekrarlı ölçümler deseninde tasarlanmıştır. Araştırma, Baldisseri vd. (2014) geliştirmiş oldukları metodoloji göz önünde bulundurularak, ikili görev paradigması doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu kapsamda, yedi seanslık bir test bataryası oluşturulmuştur. Buna göre 1., 4. ve 7. seanslarda sadece birincil görev olan sürüş gerçekleştirilmiştir. 2., 3., 5. ve 6. seanslarda ise birincil görevin yanı sıra ikincil görevler gerçekleştirilmiştir. Her bir seanstaki ikincil görev birbirinden faklı olarak tasarlanmıştır. Araştırma grubunun oluşturulmasında ise olay ve olguların daha iyi açıklanması amacıyla amaçlı örnekleme yöntemi türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmaya, altı erkek sim racing oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, öncelikle katılımcıların demografik bilgilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bilişsel iş yükü düzeylerini incelemek amacıyla ise, eRacing Academy ofisinde yer alan sim racing kokpiti, Hart ve Staveland (1988) tarafından geliştirilen NASA TLX anketi ve kalp atım hızı değerinin elde edilmesi amacıyla kullanılan polar verity sence optik kalp atış hızı sensörü kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the cognitive workload level of sim racing players. To this aim, the research was designed as repeated measurements, which is one of the experimental research design types. The study, which was created in line with the dual task paradigm by taking the methodology that Baldisseri et al. (2014) developed into account. In the selection of the research group, criterion sampling method, which is one of the types of purposeful sampling method, was used in order to better explain the events and phenomena. Six male sim racing players voluntarily participated in the research. As a data collection tool, a Personal Information Form developed by the researcher was used to obtain the demographic information of the participants. In order to examine the cognitive workload levels, the sim racing cockpit in the eRacing Academy office, the NASA TLX questionnaire developed by Hart and Staveland (1988), and the polar verity sence optical heart rate sensor used to obtain the heart rate value were used. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the obtained data.