Kuteybe B. Müslim ve hayatı
Qutayba B. Muslim and his life
  1. Tez No: 828091
  2. Yazar: BAYRAM ÜNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Velid b. Abdülmelik, babası Abdülmelik b. Mervan'dan kurumsallaşmasını genel olarak tamamlayan, iç karışıklıkların büyük ölçüde sonlandığı, ekonomik olarak belirli bir refah seviyesine ulaşıldığı güçlü bir devlet teslim aldı. Dahili siyasette büyük problemler ile karşılaşmayan Halife Velid, İslam'ı yaymak ve devletin sınırlarını genişletmek adına birçok cephede fetih hareketlerini başlattı. Velid b. Abdülmelik döneminin Horasan valisi Kuteybe b. Müslim, 49/96-669/715 yılları arasında yaşamış, Emevîler ve Dünya tarihi açısından önemli bir komutan olarak tarih sahnesine adını yazdırdı. Kuteybe valilik yaptığı süre boyunca oldukça parlak bir süreç geçirdi. Şöhreti Velid b. Abdülmelik döneminde Haccâc b. Yusuf ile zirveye ulaştı. Haccâc b. Yusuf'un desteğini alan Kuteybe b. Müslim Mâverâünnehir üzerine devamlı ve başarılı seferler düzenledi. Mâverâünnehir'in tamamını fethetmiş olan Kuteybe bölgenin İslamlaşması adına önemli icraatlar gerçekleştirdi. Tüm bu seferler neticesinde Türklerin ve diğer bölge halklarının İslam'ı tanımasına vesile oldu. Halife Velid ve Haccâc b. Yusuf'un ölümü Kuteybe'yi hem siyasi hem de manevi açıdan olarak oldukça zayıflattı. Süleyman b. Abdülmelik veliahtlık tayini sırasında kendisine desteklemeyen Velid 'in devlet adamlarından intikam almak istedi. Kuteybe'de Süleyman'ın intikam isteğinden nasibini aldı. Yıllar boyunca Emevî Devleti'nin Mâverâünnehir komutanlığını yapan Kuteybe, kendi askerleri tarafından öldürüldü.
Özet (Çeviri)
Walid b. Abdulmalik inherited from his father Abd al-Malik ibn Marwan a strong state that had completed the process of institutionalization in general, ended internal turmoil, reached a certain level of prosperity in an economic sense. Caliph Walid did not face a big problem in domestic politics. He has initiated conquest movements on many fronts to spread Islam and expand the borders of the state. The governor of Khorasan during the reign of Walid b. Abdulmalik, Qutayba b. Muslim lived between the years 49-96/669-715. He went down in history as an important commander in terms of Umayyads and world history. Qutayba had a brilliant period during his time as governor. Qutayba's fame reached its peak with Hajjaj b. Yusuf during the reign of Walid b.Abdulmalik. Qutayba ibn Muslim, who received the support of Hajjaj b. Yusuf, organized continuous and successful expeditions on Transoxiana. Qutayba, who invaded the whole of Transoxiana, did important things for the region to become Muslim. As a result of all these attacks, it caused the Turks and other peoples of the region to meet Islam. The death of Caliph Walid and Hajjaj b. Yusuf weakened Qutayba both politically and spiritually. Solomon b. Abdulmalik wanted to take revenge on the statesmen of Walid who did not support him during his appointment as heir. Qutayba had his share of this request. Qutayba, who was the commander of the Umayyad State in Transoxiana for years, was killed by his own soldiers.