Etek arazi pozisyonlarında topoğrafyaya bağlı katena oluşumu
Formation of katena depending on topography in skirt land position
- Tez No: 828106
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ülkemizin genel topoğrafik yapısı incelendiği zaman, engebeli bir arazi yapısının olduğu görülmektedir. Bu engebeli yapı içerisinde farklı arazi kullanım biçimleri ve farklı toprak özellikleri ile özel oluşumların varlığı bilinmektedir. Toprakların oluşum faktör ve süreçlerine bağlı ortaya çıkan önemli oluşumlardaN biri de katena oluşumlarıdır. Toprak katenaları arazi pozisyonlarına bağlı olarak topoğrafik değişim ve ana materyal farklılıklarından ortaya çıkan toprak birlikleridir. Bir plato görünümündeki Erzurum ilİ ve çavre arazilerinde dağların çevrelediği avalara geçiş alanlarında etek olarak tanımlanan fizyografik arazi grupları bulunmaktadır. Bu araziler üzerinde topoğrafik değişime bağlı oluşan katenalar önemli alanları oluşturmaktadır. Bu alanr üzerinde Palandöken ve Dumlu dağlarının ova tabanına birleştiği alanlarda belirlediğimiz fizyorafyalarda toprak profilleri (pedon) işncelenerek katena oluşumunun çevre koşullarına bağlı değişimi ve yöredeki yayılım alanları belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal some physical and chemical properties of soils formed on different parent materials under similar climates and vegetation in foothill terrain positions under semi-arid climatic conditions. At the same time; Based on these properties, it is aimed to determine the characteristics of soil catena, which is defined by the difference in soil associations, and the differences of horizons in the soil profile section. The definitions of the soil profiles opened at the foothill positions where the mountains meet the plain floor and the evaluation of the soil samples were made it was determined that these soils represent the typical catena associations in the study area depending on the change in the parent material and topography. The main materials selected in the study are volcanic agglomerates and lacustrine silt, which is defined as a marine formation from calcareous materials in terms of their defined characteristics, and they are the most common geological characteristics in the study area. It is thought that the study will have a significant impact on the agricultural production alternatives to be made on marginal lands and the basis for future studies. With this work; In addition to the physical, chemical, and biological properties of the topsoil that affect soil fertility in particular, it will be possible to recommend appropriate management practices without the emergence of some basic physical soil problems (such as erosion, impermeability and compaction, etc.) that prevent productivity in the upper horizons of the soils (O and A).