The relationship between perceived toxic leadership and work engagement
Algılanan toksik liderlik ile işe bağlılık arasındaki ilişki
- Tez No: 828123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tekstil sektöründe çalışan beyaz yakalı çalışanlar, şirket içi paydaşlarına, ekiplere ve şirkete en doğru ve tamamlanmış iş çıktılarını sunmak için çaba gerektiren dinamik, yoğun ve stresli bir ortamda çalışırlar. Bu stres barındıran ortamdaki iş yoğunluğu ve baskı tekstil çalışanlarını motive edebilecek ve rehberlik edebilecek, olumlu ve gelişime açık bir liderlik tarzını gerektirmektedir. Belirtilmiş olan varsayımdan hareketle, bu çalışmada toksik liderlik ve işe bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda; yöneticilerin toksik liderlik davranışlarının tekstil sektöründe çalışan beyaz yakalı çalışanların işe bağlılıklarını olumsuz yönde etkileyeceği sonucuna ulaşılması beklenmektedir. Bu amaca dayanılarak ilişkiyi araştırmak için bazı hipotezler geliştirilerek, çevrimiçi bir anket yoluyla tekstil sektöründe çalışan 201 beyaz yakalı kişiden veriler elde edilmiştir. Veri toplamak amacıyla demografik sorular ile birlikte toksik liderlik ölçeği ve işe bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Tüm veri analizleri, istatistik programı olan SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, toksik liderliğin tekstil sektöründe çalışan beyaz yakalı çalışanların işe bağlılık düzeylerini olumsuz etkileyen bir liderlik türü olduğu tespit edilmiştir. Araştırma tekstil sektörü ve beyaz yakalı çalışanlara yönelik özel olarak yapıldığından literatüre katkı sağlamaktadır ve önemlidir.
Özet (Çeviri)
White-collar employees working in the textile industry work in a dynamic, intense and stressful environment that requires effort to present the most accurate and completed work outputs to their internal stakeholders, teams and company. The workload and pressure in this stressful environment require a positive and open-minded leadership style that can motivate and guide textile workers. Based on the stated assumption, the relationship between toxic leadership and work engagement was examined in this study. As a result of the research; it is expected that the toxic leadership behaviors of managers will negatively affect the work engagement of white-collar employees working in the textile industry. Based on this purpose, some hypotheses were developed to investigate the relationship, and data were obtained from 201 white-collar individuals working in the textile sector through an online survey. In order to collect data, the toxic leadership scale and work engagement scale were used together with demographic questions. All data analyzes were performed using the statistical program SPSS. As a result of the analysis of the data, it has been determined that toxic leadership is a type of leadership that negatively affects the work engagement levels of white-collar workers in the textile industry. Since the research was conducted specifically for the textile industry and white-collar workers, it contributes to the literature and is important.