A comparative study of individualism in Daniel Defoe's Robinson Crusoe and William Golding's lord of the flies
Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe ve William Golding'in sineklerin tanrısı'ında bireysellik kavramının karşılaştırılmalı bir çalışması
  1. Tez No: 828127
  2. Yazar: FATMANUR KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma birey ve bireysellik kavramlarını bir ada ortamı içerisinde, birey kavramının değişimini ve sunumunu farklı yazarların bakış açısıyla karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Amaç, modernleşme sürecinin tarihsel çerçevesi içinde gelişen bireysellik kavramı ışığında kurgusal tasvirin önemini keşfetmektir. Roman türü İngilterede özellikle 17.yy sonu ve 18. yy başında bir tür olarak yükselmeye başlamıştır. Bir edebi tür olarak romanın yükselmesiyle İngilterede modernleşmenin başlaması neredeyse aynı zamanda meydana gelmektedir. Dönemin gelişmeleri örneğin Aydınlanma Çağı, birey kavramını farklı bir boyuta taşımakta ve ona modern anlamda değer vermeye başlamaktadır. Böylece günümüz anlamındaki modern birey kavramının başlangıcı meydana gelmeye başlamakta ve roman ise dönemin bu değişimine tam anlamıyla cevap vermeye başlamaktadır. Roman türü bireyi ve onun gerçek yaşamını, deneyimlerini kendisine konu edinecek kadar değerli görmektedir. Bireyin ve bireyselliğin önem kazanmasıyla roman sıradan insanın bireyselliğini ve bireysel deneyimlerini adeta gerçekmiş gibi ön plana çıkarmaktadır. Eğitim görmeye başlayan ve okumayı alışkanlık haline getiren, yani modernleşmeye başlayan sıradan okur, kendi yaşamıyla özleştirmeyi isteyeceği sıradan kahramanlarla roman türünün yükselişine katkı sağlamaktadır. Robinson Crusoe ve Sineklerin Tanrısı romanlarında da bireyi ve bireyselliği özellikle ön plana çıkaran Defoe ve Golding'in kullandığı ada ortamıdır. Her iki romanda da ada ortamı, romanın yeni bir edebi tür olarak bireyci yönelimi açısından önemli bir unsurdur. Ada ortamı bir mikrokozm olarak gerek somut gerek soyut anlamıyla her şekilde karakterleri test etmekte karakterlerin bireyselliklerini ve bireysel deneyimlerini sunmaktadır. Böylece tezin sonuç bölümünde iki roman arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bir ada ortamı içerisinde karakterlerin bireyselliği ve bireysel temsili açısından önemi üzerine bir değerlendirme sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the change and presentation of the concept of the individual and individualism in an island setting from the perspectives of different authors. The purpose here is to explore the significance of the fictional portrayal in light of the evolving notion of individualism within the historical framework of the modernization process. The novel genre began to rise as a literary genre in England especially at the end of the 17th century and the beginning of the 18th century. The rise of the novel as a literary genre and the beginning of modernization in England took place almost at the same time. The developments of the period, such as the Age of Enlightenment, carry the concept of individual to a different dimension and begin to value it in a modern sense. Thus, the beginning of the modern concept of the individual in today's sense begins to occur and the novel begins to completely respond to this change of the period. The novel genre considers the individual and their authentic life and experiences as valuable enough to make them its subject. As the individual and individualism gain significance, the novel highlights the individualism of ordinary people and their individual experiences as if they were real. The ordinary reader, who has started to be educated and made reading a habit, that is, has started to modernize, contributes to the rise of the novel genre with ordinary heroes that they want to associate with their own life. In Robinson Crusoe and Lord of the Flies, it is the island setting that Defoe and Golding refer to, which particularly emphasizes the individual and individualism. The island setting in both novels is a significant aspect in terms of the individualist orientation of the novel as a new literary form. The island setting, as a microcosm, tests the characters in every way, both physically and emotionally, and presents their individualism and individual experiences. Thus, in the conclusion, an evaluation of the similarities and differences between the two novels in terms of the individualism and individual representation of the characters in an island setting is presented.