Türkiye'nin enerji arz güvenliğinde yeşil hidrojen potansiyeli
The potential of clean hydrogen in Turkey's energy supply security
- Tez No: 828131
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Strateji Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye fosil enerji kaynakları itibariyle ithal bağımlılığı olan bir ülkedir. Bu bağımlılık ülkenin ekonomik kaynaklarının önemli bir kısmının enerji maliyetlerine ayrılmasına neden olmaktadır. Düzenli büyüyen ekonomisi, nüfus artışının devam etmesi, dış göç alması gibi unsurlar da hesaba katıldığında ülkenin enerji ihtiyacının artarak devam edeceği açıktır. Buna karşın ülkenin yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidroelektrik ve jeotermal gibi alanlarda çok önemli bir potansiyeli bulunmaktadır. Ancak bu kaynakların mevsimsel ya da dönemsel üretim yapabilmesi ve depolama, nakliye gibi sıkıntıları bulunmaktadır. Bu sebeple yine bu yenilenebilir kaynaklardan üretilen, çevre dostu yeşil hidrojen ve yeşil hidrojen türevi amonyak gibi ürünler enerji taşıyıcısı olarak alternatif olabilir. Söz konusu tez yeşil hidrojenin ülkenin enerji güvenliği, ekonomik güvenlik, çevre güvenliği ve hatta gıda güvenliğine önemli bir katkı yapabileceğini, bu bağlamda dünyadaki gelişmeleri de değerlendirerek tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is an import dependent country on fossil energy sources. This dependency causes the important part of country's economic sources to allocate to energy costs. It is clear that the country's energy needs will continue to increase in view of factors such as its regularly growing economy, continuing population growth and having foreign. On the other hand, the country has a very important potential in renewable energy sources like solar energy, wind energy, hydroelectric and geothermal. Nevertheless, these resources have problems like seasonal or periodical production and storage and transportation. Therefore, products such as climate friendly green hydrogen and/or green hydrogen derivative ammonia that are produced from these renewable resources might be alternative as energy carriers. The thesis will discuss whether green hydrogen can make a significant contribution to the country's energy security, economic security, environmental security and even food security, by evaluating the developments in the world in this context.