Türkiye ve Avrupa Birliği'nin yenilenebilir enerji dönüşümünde yol haritaları
Roadmaps for renewable energy transition in Turkey and the European Union
  1. Tez No: 968790
  2. Yazar: TUNCAY YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAHADIR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin (AB) yenilenebilir enerji politikalarını; ekonomik, çevresel, toplumsal, teknolojik ve jeopolitik boyutlarda karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi ve potansiyel iş birliği alanlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi çerçevesinde, Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) politikaları ile AB'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı ve REPowerEU stratejileri incelenmiştir. Analizde, kurumsal raporlar, politika belgeleri ve akademik literatür temel alınmıştır. Çalışmanın bulguları, iki taraf arasındaki temel farklılığın yalnızca stratejik önceliklerden (ithalat bağımlılığına karşı karbon nötrlüğü) değil, aynı zamanda bu hedeflere ulaşmada benimsenen politik-ekonomik modellerin felsefesinden kaynaklandığını göstermektedir. Türkiye'nin, yerli kaynak kullanımını ve enerji arz güvenliğini merkeze alan devlet öncülüğünde, müdahaleci bir yaklaşım benimsediği; AB'nin ise piyasa temelli mekanizmaları, teknolojik liderliği ve rekabeti teşvik eden bir“regülatör devlet”modeliyle hareket ettiği tespit edilmiştir. Türkiye'nin jeotermal ve hidroelektrik alanlarındaki potansiyeli ile stratejik konumu öne çıkarken; AB'nin rüzgâr, güneş, yeşil hidrojen ve enerji depolama alanlarındaki teknolojik ve finansal üstünlüğü belirgindir. Sonuç olarak, bu tamamlayıcı nitelikteki farklılıkların, her iki tarafın da enerji dönüşüm hedeflerine ulaşmasını hızlandıracak stratejik iş birliği fırsatları yarattığı ortaya konulmuştur. Yeşil hidrojen ve enerji depolama teknolojileri transferi, Türkiye'nin teşvik mekanizmalarının AB modelleriyle reforme edilmesi, Karbon Sınır Düzenleme Mekanizması'na (CBAM) uyum ve Doğu Akdeniz'de ortak enerji projelerinin geliştirilmesi, bu iş birliğinin somut zeminleri olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively analyse the renewable energy policies of Türkiye and the European Union (EU) in economic, environmental, social, technological and geopolitical dimensions and to reveal potential areas of cooperation. Within the framework of qualitative research method, Türkiye's Renewable Energy Resource Areas (YEKA) and Renewable Energy Resources Support Mechanism (YEKDEM) policies and the EU's European Green Deal and REPowerEU strategies were analysed. The analysis is based on institutional reports, policy documents and academic literature. The findings of the study show that the main differences between the two sides stem not only from strategic priorities (import dependence versus carbon neutrality), but also from the philosophy of the political-economic models adopted to achieve these goals. Türkiye has adopted a state-led, interventionist approach centred on domestic resource utilisation and security of energy supply, while the EU has adopted a 'regulator state' model that encourages market-based mechanisms, technological leadership and competition. Türkiye's geothermal and hydroelectric potential and strategic position stand out, while the EU's technological and financial superiority in wind, solar, green hydrogen and energy storage is evident. As a result, these complementary differences have been shown to create strategic cooperation opportunities to accelerate the achievement of both sides' energy transition goals. The transfer of green hydrogen and energy storage technologies, reforming Türkiye's incentive mechanisms with EU models, alignment with the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) and the development of joint energy projects in the Eastern Mediterranean are suggested as concrete grounds for such cooperation.