Covid-19'lu hastalarda pankreas tutulumu ile VDBP geni rs7041 varyantı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the rs7041 variable of VDBP gene relation withpancreatic involvement in patients with Covid-19
  1. Tez No: 828156
  2. Yazar: VUSLAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yeni tip koronavirüs hastalığı akciğerleri tutan ve tüm solunum yolu boyunca enfeksiyona neden olan bir hastalıktır. Ayrıca sadece solunum yolunu enfekte etmemekle birlikte vücuttaki diğer doku, organ ve sistemlerde de hasara neden olabilmektedir. Virüsün hedef aldığı organlardan birisi ise pankreastır. Klinikte yatan bazı koronavirüs hastalarının pankreas enzim seviyelerinin yüksek olduğu görülmüştür. Buradan yola çıkarak bu araştırmada Covid-19 tanısı konulan hastalarda pankreatit tablosu görülenlerin Vitamin D bağlayıcı protein (VDBP) geni rs7041 varyantında mutasyon varlığının olup olmadığı incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Covid-19 teşhisi alan pankreas enzim seviyeleri normal 113 hasta ile hem COVİD-19 teşhisi almış hem de pankreas enzim seviyeleri yüksek 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. VDBP geninde yer alan tek nükleotid varyasyonunun rs7041 genotiplendirilmesi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemiyle belirlenmiştir. Bulgular: Covid-19 tanısı alan ve pankreas enzim seviyeleri yüksek olan hasta grubunda VDBP geni rs7041 varyantı GG genotipi oranının pankreas enzim seviyeleri normal Covid-19 hastalarına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Her iki grup arasında yapılan karşılaştırmalar neticesinde aradaki genotip oranları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p=0.004). Sonuç: Covid-19 'lu hastaların VDBP geninde yer alan rs7041 varyantının pankreatit oluşumuna yatkınlık oluşturabileceği saptanmıştır. Çalışma sonuçlarının doğrulanması için farklı popülasyonlarda ve daha fazla hasta grubu ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The new type of chorus virus disease is a disease that holds lungs and causes infection along the entire respiratory tract. It may not only infect the airway, but also cause damage to other tissue, organs, and systems in the body. One of the organs the virus targets is pancreas. Some corona virus patients lying in the clinic were found to have high levels of pancreatic enzyme. This study aims to examine whether the presence of mutation exists in the Vitamin D-connector protein (VDBP) gene rs7041 variant of the pancreatitis table for patients diagnosed with Covid-19. Method: 113 patients with normal pancreatic enzyme levels diagnosed with Covid-19 and 120 patients with both Covid-19 diagnosis and high pancreatic enzyme levels were included in the study. The rs7041 genotyping of the 11th single nucleotide variation in the VDBP gene was determined by polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) methods. Results: In the patient group with Covid-19 diagnosis and high pancreatic enzyme levels, the VDBP gene rs7041 variance GG genotype ratio was determined higher than the normal Covid-19 patients. As a result of comparisons between the two groups, the difference between the genotype ratios in the relationship was determined to be statistically significant (p=0,004). Conclusion: Covid-19 patients were determined that the rs7041 halves in the VDBP gene could be prone to pancreatitis formation. Different populations and work with more patient groups are needed to verify the results of the study.