COVID-19'lu hastalarda hastane içi mortaliteyi tahmin etmek için başvuru sırasındaki d-dimer ve fibrinojen seviyelerinin değerlendirilmesi
In hospital in patients with covid-19application to predict mortalityd-dimer and fibrinogenassessment of levels
  1. Tez No: 706027
  2. Yazar: ŞEYMA ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EMEKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: COVID-19 hastalarının yönetimini iyileştirmek için klinik sonuçları erken ve etkili öngörücü laboratuvar değerlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 hastalarında D-dimer ve fibrinojen düzeylerinin belirlenmesi ve hastane içi mortalite ile korelasyonunun değerlendirilmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Etik Kurulu onayı alındıktan sonra hastanemiz acil ve/veya pandemi polikliniğine başvuran ve yatarak tedavi edilen, COVID-19 PCR testi pozitif gelen 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, vital ve fizik muayene bulguları, D-dimer ve fibrinojen düzeyleri de dahil olmak üzere laboratuvar değerleri, trombotik ve hemorajik komplikasyonlar, yatış süreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Early and effective predictive laboratory values of clinical outcomes are needed to improve the management of COVID-19 patients. The aim of this study is to determine D-dimer and fibrinogen levels in COVID-19 patients and to evaluate their correlation with in-hospital mortality. MATERIAL and METHODS: With the approval of the Ethics Committee, patients aged 18 years and older who applied to the emergency and/or pandemic outpatient clinic of our hospital and were hospitalized and whose COVID-19 PCR test was positive were included. Demographic data, vital and physical examination findings, laboratory values including D-dimer and fibrinogen levels, thrombotic and hemorrhagic complications, length of hospitalization were recorded.