Yoğun bakım hemşirelerinde alarm yorgunluğu ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between alarm fatigue and compassion fatigue in intensive care nurses
- Tez No: 828164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerdeki alarm yorgunluğu ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde 30 Kasım 2021-30 Mayıs 2022 tarihleri 125 hemşire ile yürütüldü. Araştırmanın verileri, Kişisel Tanıtıcı Bilgi Formu, Alarm Yorgunluğu Ölçeği ve Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmanın verilerinin analizinde Bağımsız Örneklem T testi; Mann Whitney U, Anova, Kruskal Wallis, Spearman ve Pearson korelasyonu, Doğrusal Regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional study with the aim of determining the relationship between alarm fatigue and compassion fatigue among nurses working in intensive care units. The research was carried out with 125 nurses at Izmir Bakırçay University Çiğli Education and Research Hospital intensive care units from November 30, 2021, to May 30, 2022. The data of the study were collected using a Personal Identification Information Form, Alarm Fatigue Scale, and Compassion Fatigue Short Scale. Independent Samples T-test, Mann Whitney U test, ANOVA test, Kruskal Wallis test, Spearman and Pearson correlation, and Linear Regression analyses were used in the data analysis of the study.