Antibakteriyel, antibiyofilm ve anti-quarum sensing etkileri ile Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. Typhoides (Briq.) Harley var. typhoides'in uçucu yağının değerlendirilmesi
Evaluation of the essential oil of mentha longifolia (L.) Hudson subsp. Typhoides (Briq.) Harley var.Typhoides with antibacterial, antibiofilm and anti-quorum sensing effects
  1. Tez No: 828171
  2. Yazar: ENES FURKAN GÜNDOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mersin-Mut bölgesinden toplanan Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. typhoides (Briq.) Harley var. typhoides uçucu yağını elde etmek, uçucu yağ kompozisyonunu belirlemek ve bazı biyolojik aktivitelerini değerlendirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bitkinin uçucu yağ verimi %1,53 h/a (kuru drog üzerinden) olarak tespit edilmiştir. GC/FID/MS ile uçucu yağ içerisinde tespit edilen başlıca bileşilkler ve yüzde oranları piperitenon (%25,7), karvon (%22,7), piperiton (%22,8), pulegon (%6,8), izomenton (%6,6) olarak bulunmuştur. Biyolojik aktivite deneylerine ait, antibakteriyel, antibiyofilm ve anti-quorum sensing etkileri incelenmiştir. MIC değerleri incelendiği zaman ise Gram (-) bakteri örnekleri olan Escherichia coli ATCC 25922 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 için MIC: 20 mg/mL olduğu gözlenmiş ve etkinin zayıf olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bazı mantar türlerine karşı da MIC değerleri ölçülmüştür. Bu değerler; Candida parapsilosis RSKK 994 (MIC
Özet (Çeviri)
This study was carried out on Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. typhoides (Briq.) Harley var. typhoides, to obtain the essential oil, determine the essential oil composition, and evaluate some of its biological activities. The essential oil yield was determined as 1.53% v/w (on dry drug). The main compounds detected in the essential oil by GC/FID/MS are piperitone (25.7%), carvone (22.7%), piperitone (22.8%), pulegone (6.8%), isomentone (6.6%). Antibacterial, antibiofilm, and anti-quorum sensing activities were also investigated. When the MIC values were examined, it was observed that the MIC was 20 mg/mL for Escherichia coli ATCC 25922 and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, which are Gram (-) bacteria strains. However, the antibacterial effect was found to be weak. MIC values were also measured against some fungal strains. It was observed to be higher in Candida parapsilosis RSKK 994 (MIC: