Investigation of phenolic component profile, antioxidant properties, enzyme inhibitory and apoptotic effects in some cancer cells in Acinos sp.
Acinos Sp de fenolik bileşen profilinin, antioksidan özelliklerinin, enzim inhibitör ve bazı kanser hücrelerindeki apoptotik etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 828205
  2. Yazar: AYLİN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fenolik bileşikler, bitkilerde bulunan en yaygın biyoaktif bileşenlerdir. Acinos rotundifolius'un çeşitli ekstraktlarının fenolik profili ve biyolojik aktiviteleri araştırıldı. Ekstreler, etil asetat, su ve metanol dahil olmak üzere değişen polariteye sahip solventler ve Soxhlet (Met/Su, EA ve Su) ve ultrasonik destekli ekstraksiyon (UDE) ve infüzyon (INF) gibi farklı ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak hazırlandı. HPLC-DAD sonuçlarına göre, öne çıkan üç flavonoid bileşeni, epikateşin, epigallokateşin ve eupatorin iken, üç fenolik asit bileşiği, benzoik, klorojenik ve vanilik asitler olarak belirlenmiştir. HO•, NO• ve ABTS•+ sönümleme için en iyi IC50 değerleri UDE'de belirlenmiştir. Ancak O2•- sönümleme için en iyi IC50 değeri Su numunesinde tespit edilmiştir. Ayrıca A. rotundifolius'un Su, Met/Su ve EA örneklerinde en yüksek Toplam fenolik flavonoid ve tanen içerikleri bulunmuştur. AChE ve tirozinaz enzimleri üzerindeki en yüksek inhibitör etkileri, INF ekstraktında gösterilmiştir. Ayrıca A. rotundifolius örneklerinin sitotoksik etkilerinin OE-33 üzerinde yaygın olduğu belirlenmiştir. Araştırma, Türkiye'ye özgü A. rotundifolius'un antioksidan, enzim inhibisyonu ve antikanser özellikleri açısından potansiyelini ortaya koymuştur. Bu çalışma, A. rotundifolius'un biyoaktivitelerine ilişkin mevcut bilgilere değerli bir katkı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenolic compounds are the most common bioactive components found in plants. The phenolic profile, and biological activities of various extracts of Acinos rotundifolius were investigated. The extracts were set utilizing solvents with varying polarity, including ethyl acetate, water, and methanol and different extraction methods, such as Soxhlet (Met/W, EA, and W) and ultrasonic-assisted extraction (UAE), and infusion (INF). To HPLC-DAD results the three prominent flavonoids components were epicatechin, epigallocatechin, and eupatorin whereas prominent three phenolic acid compounds were benzoic, chlorogenic, and vanillic acids. The best IC50 values for HO•, NO•, and ABTS•+ quenching were determined in the UAE. However, the best IC50 value for O2•- scavenging was detected W sample. In addition, TPC, TFC, and TTC had the highest in W, Met/W, and EA samples of A. rotundifolius. The highest inhibitory effects on AChE and tyrosinase enzymes were demonstrated of the INF extract. Additionally, cytotoxic effects of A. rotundifolius samples were widespread determined on the OE-33. The investigation has demonstrated the potential of the A. rotundifolius, which is indigenous to Turkey, in terms of its antioxidant, enzyme inhibition, and anticancer properties. This study has made a valuable contribution to the existing knowledge of bioactivities of A. rotundifolius.