Sağlıklı erişkin bireylerde tükürük kortizolünün biyolojik varyasyonunun değerlendirilmesi
Estimation of the biological variation of salivary cortisol in healthy adults
  1. Tez No: 828225
  2. Yazar: FATİH SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Sağlıklı bireylerde sabah tükürük kortizolünün birey içi (CVI) ve bireyler arası (CVG) biyolojik varyasyonunun, LC-MS/MS ve elektrokemilüminesans immünölçüm (ECLIA) yöntemleri ile hesaplanması amaçlandı. Elde ettiğimiz biyolojik varyasyon verileri ile tükürük kortizolü için bireysellik indeksi (II), referans değişim değerleri (RDD), analitik kalite gereklilikleri ve cinsiyet alt grupları için tabakalandırma yapmanın gerekli olup olmadığı değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: EFLM Biyolojik Varyasyon Çalışma Grubu'nun dahil etme ve hariç tutma kriterleri esas alınarak belirlenen 41 sağlıklı gönüllüden (21 kadın, 20 erkek), 10 hafta boyunca haftanın belirli bir günü 08.00-10.00 arasında, preanalitik evreden kaynaklanabilecek varyasyonu minimuma indirmek amacıyla standart bir prosedür uygulanarak, tükürük numunesi toplandı. Numuneler toplanıp santrifüj edildikten sonra üç porsiyona ayrılıp, analiz gününe kadar -80°C'de muhafa edildi. LC- MS/MS ve ECLIA yöntemleri ile tek çalışmada, rastgele ve her iki yöntem için de ikişer tekrarlı olmak üzere tükürük kortizolü ölçümleri gerçekleştirildi. Her iki yöntem için CLSI kılavuzları esas alınarak tükürük kortizolü ölçümü için metot değerlendirme çalışması yapıldı. BIVAC kontrol listesi esas alınarak, sabah tükürük kortizolü için CVI, CVG, II, RDD ve analitik kalite gereklilikleri iki yöntem için ayrı ayrı belirlendi. Bulgular: LC-MS/MS yöntemi ile gerçekleştirilen ölçümlere göre sabah tükürük kortizolü için CVI: %31.1 (28.1-34.5; %95 GA), CVG: %27.5 (21.2-37.6; %95 GA), II: 1.13, RDDyukarı: +%131.1, RDDaşağı: -%56.7, arzu edilen impresizyon
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to calculate the within-subject (CVI) and between-subject (CVG) biological variations of morning salivary cortisol in healthy subjects by LC- MS/MS and electrochemiluminescence immunoassay (ECLIA) methods. With the biological variation data we obtained, we evaluated the index of individuality (II), reference chance values (RCV), analytical quality specifications (APS), and whether stratification for gender subgroups is necessary for salivary cortisol. Materials and Methods: Saliva samples were collected from 41 healthy volunteers (21 females, 20 males), identified on the basis of the inclusion and exclusion criteria of the EFLM Biological Variation Working Group, between 08.00 a.m. and 10.00 a.m. on one day of the week for 10 weeks, following a standardized procedure to minimize variation due to the preanalytical phase. After collection and centrifugation, the samples were divided into three portions and stored at -80°C until the day of analysis. Salivary cortisol measurements were performed by LC-MS/MS and ECLIA methods in a single study, randomly and with two replicates for each method. Method evaluation studies were performed for salivary cortisol measurement based on CLSI guidelines for both methods. Based on the BIVAC checklist, CVI, CVG, II, RCV, and APS for morning salivary cortisol were determined separately for both methods. Results: According to the measurements performed by LC-MS/MS, CVI for morning salivary cortisol was 31.1% (28.1-34.5; 95% CI), CVG: 27.5% (21.2-37.6; 95% CI), II: 1.13, RCVup: +131.1%, RCVdown: -56.7%, desired imprecision