An empirical and theoretical analysis of the investigation and punishment processes of corporate offending in the UK, 2008-2016
Birleşik Krallık'ta şirket suçlarına ilişkin soruşturma ve cezalandırma süreçlerinin ampirik ve teorik bir analizi, 2008-2016
- Tez No: 828244
- Danışmanlar: PROF. DR. JENNY FLEMİNG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
İşyerinde ortaya çıkan şirket suçlarına ilişkin mevcut çalışmalar, kurumsal şiddetten kaynaklanan işyeri ölümlerinden ziyade ceza ve suç tanımı gibi üst konu başlıklarıyla sınırlıdır. Şirket suçları ve iş güvenliği ile ilgili suçlar ceza adaleti sisteminde görünmez hale gelmiştir ve kriminoloji literatüründe nadiren yer almaktadır. Bu doktora tezi, karma metodoloji ve çeşitli nitel yöntemler (belge analizi, vaka çalışmaları, betimleyici kisa vaka çalışmaları ve destekleyici yarı yapılandırılmış mülakat) ve nicel bir yöntem olarak istatistiksel analiz uygulayarak şirket suçları ve iş güvenliği ile ilgili suçları somutlaştırmaya yardımcı olacak ve literatüre katkıda bulunacaktır. Tez üç araştırma sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır: 1) Birleşik Krallık hükümetinin şirket suçlarına karşı politikası ve mevzuatı 2008'den bu yana pratikte nasıl uygulanmaktadır? 2) Neden kurumsal şiddetin yol açtığı ölümle sonuçlanan bazı durumlar iş güvenliği ile ilgili suçlar olarak görülebiliyorken diğerleri görülemiyor? 3)Kovuşturma sürecini ve nihai kararı etkileyen faktörler ve teşkilatların rolleri nelerdir? İstatistiksel analiz, 759 iş kaynaklı ölümün (dokuz yılı kapsayan: 2008-2016) soruşturma ve cezalandırma süreçlerini inceleyerek ve araştırma sorularının cevaplanmasina yardımcı olmak için bunları beş kategoriye ayırarak literatüre özgün bir katkı sağlamak amacıyla kullanıldı. Bu tarihler arasında tüm vakaların yaklaşık yüzde 46'sı sağlık ve güvenlik yasa ve yönetmelikleri kapsamında cezalandırılırken, vakaların yüzde 31,4'ü kovuşturulmadı veya cezalandırılmadı. Savcilik ve mahkeme yalnızca 13 vakada ağır ihmal nedeniyle adam öldürme suçlaması ve tüm davaların yaklaşık yüzde 3'ünde kurumsal adam öldürme suçlaması getirmeyi tercih etti. Vakaların yüzde 16'sı, şirket suçlarına karşı polis teşkilatı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden dolayı kazara ölüm kararı ile sonuçlandı. Bu beş soruşturma türüne ait sonuçların özelliklerini analiz etmek için iki vaka çalışması ve 14 betimleyici kisa suc vaka çalışmasi kullanıldı. Ceza adaleti sistemleri, kazara verilen ölüm kararlarında, adli tıp raporlarında, düşük mahkumiyet oranında ve caydırıcı olarak düşük para cezaları ile gozlemlenebilecek yumuşak bir düzenleyici yaklaşım benimsemiştir. Kovuşturma ve ceza süreçlerindeki şu üç önemli yaklaşım, sirket suclarının sorunlu tablosunun etkili bir parçasıdır: tatmin edici delillerin elde edilmesi, teskilatların yaklaşımı ve rolü (bir davada kamu yararına karar vermek ve belirli endüstri sektörlerinde meydana gelen ölümlere öncelik vermek gibi) ve ihmalin derecesi. Bu analiz, Birleşik Krallık'ta 2008'den 2016'ya kadar adaletin uygulanması hakkında daha önce mevcut olandan daha kesin bilgiler sağlar. Daha da önemlisi, bu tez ceza adaleti sistemi ve bilimsel literatürdeki iş güvenliği ile ilgili suçları somutlaştırarak, ceza verilen ve verilmeyen davalarin arkasındaki nedenleri ve faktörleri, yayınlanmış ve yayınlanmamış belgelerden elde edilen ampirik verilerin analiz edilmesi ve bunların, şu anda bu şekilde yapılmayan bir sekilde mulakatlarla desteklenmesi yoluyla belirler. Bu araştırma, her bir soruşturma ve cezalandırma kategorisinin süreçlerinin ozelliklerini belirler ve teskilatların rol ve politikalarının, kanunun yapısının, üçüncü taraf aktörlerin rollerinin ve diğer faktörlerin bir vakayı nası suç (iş güvenliği ile ilgili bir suç) olarak yada kaza (suç değil) olarak tanımlandığını göstermeye yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Existing studies on workplace corporate offending are limited to major issues such as punishment and definition rather than workplace deaths resulting from corporate violence. Corporate and safety crimes have been invisible in the criminal justice system and are missing from the criminology literature. This PhD thesis will help to reify corporate and safety crimes and contribute to the literature by applying a mixed methodology and several qualitative methods (documentary analysis, case studies, vignettes and supportive semi-structured interviews) and statistical analysis as a quantitative method. The thesis aims to answer three research questions: 1) How have UK government policy and legislation against corporate crime been implemented in practice since 2008? 2)Why can some corporate violence that resulted in deaths be seen as safety crime while others cannot? 3)What are the factors and roles of agencies that influence the prosecution process and the final decision? Statistical analysis was used to make an original contribution to the literature by examining the investigation and punishment processes of 759 work-related deaths (WRDs) and categorising them into five types (covering nine years: 2008-2016) to help answer the research questions. Approximately 46 per cent of all cases were punished under health-and-safety laws and regulations between these dates while 31.4 per cent of cases were not prosecuted or not punished. The CPS and court preferred to bring a charge of gross negligence manslaughter in only 13 cases and a charge of corporate manslaughter in around 3 per cent of all cases. 16 per cent of cases resulted in accidental death due to a variety of factors including the policing of corporate crime. Two case studies and 14 crime vignettes were employed to analyse the characteristics of these five investigation results. Criminal justice systems have taken a lenient regulatory approach, which can be seen in accidental death verdicts, coroner's reports, the low conviction rate and low fines to act as a deterrent. Three important approaches within the prosecution and punishment processes are effectively part of the problematic picture of corporate crime, namely obtaining satisfactory evidence, the agencies' approach and role (such as deciding public interest in a case and prioritising deaths in particular industry sectors) and the seriousness of negligence. This analysis provides more precise knowledge than previously available about the implementation of justice in the UK from 2008 to 2016. Notably, it reifies safety crime within the criminal justice system and in the scholarly literature, determining the reasons and factors behind non-convicted and convicted cases by analysing empirical data gained through published and unpublished documents and supporting them with interviews, which are currently yet to be done in this way. This research identified the characteristics of each type of investigation and punishment process and helped to show how agencies' role and policy, the structure of the law, the roles of third-party actors and other factors came to define a case as a crime (safety crime) or an accident (not crime).