The impact of internal control systems on profitability: Evidence from Palestine stock exchange listed companies
İç kontrol sistemlerinin kârlılık üzerindeki etkisi: Filistin hisse senedi borsasına katılan şirketlerden alınan kanıtlar
- Tez No: 828304
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HAMDİYE TUBA ŞAVLI İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, iç kontrol sistemlerinin Filistin Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerin karlılığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmanın amaçları, iç kontrol sistemlerinin bu firmaların karlılığı üzerindeki kararlılığını ve etkinliğini değerlendirmek, bu sistemler ile finansal başarı arasındaki bağlantıyı belirlemek, iç kontrol sistemlerinin adanmışlık ve güvenilirlik derecesini tespit etmek ve bileşenlerini ve özelliklerini vurgulamaktı. Bulgular, iç kontrol sistemlerinin etkinliği ile firmaların karlılığı arasında güçlü bir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır. İç kontrol sistemleri, iyi yönetişimi, risk yönetimini ve uyumluluğu teşvik etmede çok önemli bir rol oynamakla birlikte, finansal başarı üzerindeki etkilerinin, iç kontrol çerçevesinin ötesindeki ek faktörlerden etkilendiği görülmektedir. Çalışma, Filistin pazarına odaklanma ve nicel veri analizine güvenme dahil olmak üzere belirli sınırlamaları kabul ediyor. Gelecekteki araştırmalar, genellenebilirliği ve anlayışın derinliğini artırmak için daha geniş bir örneklemi ve nitel araştırma yöntemlerini içerebilir. Sonuç olarak, iç kontrol sisteminin etkinliği ile karlılığı arasında doğrudan bir ilişki olmamasına rağmen, sağlam iç kontrol uygulamalarının uygulanmasının önemi azımsanamaz. Kuruluşlar, genel performansı artırmak için iç kontrol sistemlerini stratejik yönetim uygulamalarıyla bütünleştiren bütüncül bir yaklaşım benimsemelidir. Bulgular, iç kontrol sistemlerinin anlaşılmasına katkıda bulunur ve iç kontrol uygulamalarını güçlendirmek ve sürdürülebilir finansal başarıyı teşvik etmek isteyen uygulayıcılar, politika yapıcılar ve araştırmacılar için içgörü sağlar.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of internal control systems on the profitability of companies listed on the Palestine Stock Exchange. The objectives of the research were to assess the commitment and effectiveness of internal control systems on these firms' profitability, determine the link between these systems and financial success, ascertain the degree of dedication and dependability of internal control systems, and highlight their components and characteristics. The findings reveal that there is no strong relationship between the efficiency of internal control systems and firms' profitability. While internal control systems play a crucial role in promoting good governance, risk management, and compliance, their impact on financial success appears to be influenced by additional factors beyond the internal control framework. The study recognizes certain limitations, including the focus on the Palestinian market and the reliance on quantitative data analysis. Future research could include a broader sample and qualitative research methods to enhance the generalizability and depth of understanding. In conclusion, although there is no direct relationship between internal control system efficiency and profitability, the importance of implementing robust internal control practices cannot be understated. Organizations should adopt a holistic approach, integrating internal control systems with strategic management practices, to enhance overall performance. The findings contribute to the understanding of internal control systems and provide insights for practitioners, policymakers, and researchers seeking to strengthen internal control practices and foster sustainable financial success.