İnşaat sektöründe kullanılan el aletlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Investigation of hand tools used in construction industry in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 828313
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşçi Sağlığı ve iş güvenliği bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biridir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin göstergeler, temel insan hakları, çalışma yaşamı ve ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin önemli göstergeler sunmaktadır. 2020 Yılı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILOSTAT) ve Avrupa Birliği İstatistik Ofisi.(EUROSTAT) verileri incelendiğinde ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, ülkemizde AB ülkelerinde, Uluslararası Çalışma Örgütü listesinde iş kazası verileri paylaşılan 47 ülkenin tüm sektörler ve inşaat sektöründe yaşanmış ölümlü ve yaralanmalı iş kazası verileri incelenmiştir. Tüm sektörler ve inşaat sektöründe yaşanan iş kazası verileri ve el aletleri kullanımı sebebiyle yaşanan iş kazası verileri incelenmiş, kaza sıklık değerleri hesaplanarak sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Türkiye'de inşaat sektörü dahil olmak üzere tüm sektörlere ait kaza verileri incelendiğinde dört ve üzeri rapor gününe sahip kaza sıklık değeri Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göre daha az değere sahip olduğu; ölümlü iş kazalarında ise bu değerin AB ülkelerine göre çok daha fazla olduğu görülmüştür. Bir diğer ifade ile Türkiye'de inşaat sektörü ile birlikte tüm sektörlerde yaşanan kazalar AB ülkelerinde görülen kazalara göre el aletlerinden kaynaklanan kazalar da dâhil daha çok ölümle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety is one of the most basic elements of working life that concerns all employees. Indicators on occupational health and safety provide important indicators regarding basic human rights, working life and the development of countries. When the 2020 International Labor Organization (ILOSTAT) and European Union Statistical Office (EUROSTAT) data are examined, it is seen that our country ranks first in Europe and the world in occupational accidents. Within the scope of this study, occupational accident data with death and injury in all sectors and construction sector of 47 countries whose work accident data are shared in the International Labor Organization list in EU countries in our country were examined. Occupational accident data experienced in all sectors and construction sector and work accident data due to the use of hand tools were examined, incidense rate values were calculated and the results were compared with each other. When the accident data of all sectors including the construction sector in Turkey are examined, it is seen that the incidense rate value with four or more report days is less than the European Union (EU) countries; it has been observed that this value is much higher in fatal occupational accidents than in EU countries. In other words, accidents in all sectors, including the construction sector in Turkey, result in more deaths than accidents in EU countries, including accidents caused by hand tools.