KOBİ'lerin sermaye yapısı; Kars ili KOBİ'leri üzerine bir araştırma
Capital structure of SMEs; A study on capital structures of Kars province SMEs
  1. Tez No: 828331
  2. Yazar: FATMA REÇBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İyi bir ekonomi toplumun ve toplumu oluşturan her bir bireyin başarılı olduğunun en büyük göstergesidir. KOBİ'ler ekonominin mikro araçları olup; birlikte ve doğru hareket ettirdiklerinde ekonomide olumlu sonuçlar oluşturan, tek başlarına yaşadıkları krizde ise ekonomi üzerinde etki yaratmayan özelliklere sahip yapılardır. Doğru yönde kullanılmasıyla ekonomi üzerinde muazzam etki yaratan KOBİ'lerin önemi gün geçtikçe artmakta ve ekonomiyi yönlendirme konusunda etkilerinin artırılması üzerine çalışmalar yoğunlaşmaktadır. KOBİ'leri ekonomide kullanılabilir hale getirmek için ilk etapta KOBİ'lerin iyi tanımak gerekir. Tanımlamadan sonraki aşamada ise mevcut durumu değerlendirmek, daha sonrasında ise varsa sorunlar bu sorunları tespit etmek ve nihayetinde bu sorunların çözümü için odak noktaları belirlemek gerekmektedir. Bu aşamaların tamamlandığı bir ekonominin KOBİ'ler ulusal ve uluslararası piyasalarda etkili kullanabilecektir. Bu nedenle KOBİ'leri tanımak adına çalışmada birinci ve ikinci bölümde ekonomiye yön verecek kadar önem taşıyan KOBİ'lerin tanımı, önemi, ekonomide yarattıkları etkiler, karşılaştıkları başlıca sorunlara değinilmiş ve KOBİ'lerin tanıtımı yapılmıştır. Ülkemizde de 1980 sonrasında değeri fark edilmeye başlayan KOBİ'ler ile ilgili günümüzde özelikle de KOBİ'lerin finansal sorunları alanında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada KOBİ'lerin sermaye yapıları ve yararlandıkları yabancı sermaye incelenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında Kars ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin özsermayeleri ile yabancı kaynaklı sermayeleri karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. Kars ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin sermaye yapısı ile sermaye yapısını etkileyen faktörler arasındaki ilişkileri incelenmiş, sermaye yapısı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Analiz de söz konusu ilişkilerin, Kars ilinde faaliyet gösteren KOBİ'ler açısından sınanması ve sermaye yapılarının araştırılması amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A good economy is the greatest indicator of the success of society and every individual and every unit that makes up the society. SMEs are micro instruments of the economy; They are structures that have positive characteristics in the economy when they are moved together and correctly and do not have an impact on the economy in crises. The importance of SMEs, which have a tremendous impact on the ekonomy by using them in the right direction, is increasing day by day and efforts are focused on increasing their efficiency in guiding the economy. In order to make SMEs available in the economy, it is necessary to understand SMEs in the first place. After going on understandingof SMEs, it is necessary to evaluate the current situation, then to identify the problems, if any, and finally to determine the focal points fort the solution of these problems. SME soperating in an economy where these stages are completed will be used more effectively in national and international markets. For this reason, in the first and second part of the study, in order to recognize SMEs, the definition, importance and impacts created by SMEs, which are important enough to lead the economy will be discussed and the major problems they will face will be mentioned and introducing SMEs. In our country, important studies have been carried out in the field of financial problems of SMEs, especially in the value of SMEs which started to be realized after 1980. In this study, the captial stuctures of SMEs operating Kars will be examined. In the conclusion party of study, the equity capital of SMEs operating in Kars province will be compared and evaluated. The relationship between the captial structure and the factors affecting the capital structure of SMEs operating in Kars will be examined and evaluated. The analysis aims to test these relations for SMEs operating in Kars and to investigate the captial structures.